چرا لامپ ال ای دی بخریم ؟


لامپ ال ای دی

مصرف زیاد انرژی درلامپ‌های رشته‌ای و نیز داغ شدن سریع آنها که خرابی زودرس و سوختن لامپ را سبب می‌شد، باعث شد که لامپ هایی با کیفیت و بازده بالا تولید گردد. لامپ های جدیدی ساخته شدند که مشکل لامپهای رشته‌ای را نداشتند. این لامپ ها با توان خروجی بالا و نور زیاد، درصد بیشتری از انرژی الکتریکی را به نورانی تبدیل می‌کنند.

لامپ ال‌ای‌دی

لامپ ال ای دی  نوعی لامپ جامد است که با استفاده از سیستم دیود نورافشان مصرف انرژی را بسیار کاهش می‌دهد و همین امر سبب شده تا طرفداران ویژه‌ای را در میان تولید کنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان این نوع کالا داشته باشد. در واقع افزایش جمعیت جهان و مصرف زیاد انرژی در لامپ‌های معمولی یا همان لامپ‌های رشته‌ای و همچنین افزایش حجم تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از آن عواملی بودند که جای لامپ‌های ال‌ای‌دی را در صنایع مختلف جهان باز کردند.

لامپ ال‌ای‌دی یا ˈدیودهای ساطع کننده نورˈ از یک حباب با دو سر پلاستیکی تشکیل شده است. اکنون این لامپ‌ها به عنوان یکی از ابزار مهم خانه‌های هوشمند مورد استفاده عمومی پیدا کرده است به گونه‌ای که کاربران با سوئیچ کردن بر روی لامپ‌های ال‌ای‌دی بی سیم می‌توانند از طریق تلفن‌های همراه و یا کامپیوترهای خود روشن و خاموش بودن آن‌ها را کنترل کنند.

حشرات از نورلامپ ال‌ای‌دی گریزانند

لامپ ال ای دی

در لامپ‌های قدیمی بعد از گرد و غبار، آلودگی ناشی از تجمع حشرات مهمترین عامل کاهش نور محسوب می‌شود و همین امر سبب کاهش شدید بازده نور است. از این رو لامپ‌ها باید هر از چندگاهی تمیز شوند، اما لامپ‌های ال‌ای‌دی نه تنها حشرات را جذب نمی‌کنند بلکه آن‌ها را پراکنده می‌کنند.

 

LEDها از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند

SMDها:  (مجموعه‌ای از دیودهای نوری که نور تولید می‌کنند)
 درایور  :مبدل‌های AC به DC
 هیت‌سینک : (انتقال دهنده حرارت)  
SMDها برق DC را از درایور می‌گیرند و نور را ایجاد می‌کنند. هیت‌سینک گرما را از SMDها و درایور می‌گیرند و به بیرون انتقال می‌دهند. گرچه LEDها گرمای بسیار کمتری نسبت به لامپ‌های رشته ای تولید می کنند با این حال گرمای تولیدی ال‌ای‌دی‌ها باید مدیریت شود. هر چه بهتر این کار انجام شود، طول عمر لامپ بیشتر خواهد شد. بنابراین هیت‌سینک(که از جنس آلومینیوم است) نقش تعیین کننده‌ای در طول عمر این لامپ‌ها دارد.

لامپ‌های LED در چه رنگ‌هایی موجود هستند؟

لامپ ال ای دی

از جمله رنگ‌های شاخص می‌توان از این رنگ‌ها نام برد:
رنگ سفید یا مهتابی، رنگ زرد معروف به آفتابی، سبز، آبی، قرمز، نارنجی و بنفش.
تکنیک تولید رنگ در لامپ‌ها براساس دمای رنگ است و با واحد کلوین اندازه‌گیری می‌شود. بعنوان مثال دمای رنگ لامپ‌های آفتابی ۲۷۰۰-۳۳۰۰ کلوین می‌باشد و دمای رنگ لامپ‌های مهتابی ۶۵۰۰-۶۷۰۰ درجه کلوین.

انواع سرپیچ لامپ ال‌ای دی

چرا نور بعضی از لامپ‌های ال‌ای‌دی بعد از دو یا سه ماه ضعیف می‌شوند؟

معمولا زمانی که لامپ‌ها به پایان عمر عادی خود می‌رسد کم نور خواهند شد. اما این روند بسیار تدریجی است و بیش از یک سال طول خواهد کشید. شاخص کم شدن نور لامپ‌ها را Lumen Degradation نامیده می‌شود و به با L70 نشان داده شده می‌شود. L70 طول مدتی است که نور لامپ از 100 درصد به 70درصد برسد. کم نور شدن یا چشمک‌زدن زود هنگام لامپ‌ها بدلیل مرغوب نبودن چیپ استفاده شده در لامپ است و معمولا در لامپ‌های بی‌کیفیت رخ می‌دهد.

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی 200 وات استوانه ای

از این لامپ بیشتر در کارخانجات و سوله های دارای سقف بلند استفاده می شود. لامپ استوانه ای 200 وات همانند سایر محصولات حاوی هیچ گونه مواد سمی نمی باشد و خوشبختانه 100 درصد قابل بازیافت می باشد. از مزایای دیگر این لامپ می توان گفت که نور آن می تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیز کمک کند. طراحی که بر روی لامپ انجام شده بسیار ساده و در عین حال کاربردی بوده است

این محصول پرقدرت از سیستم فن خنک کننده و چیپ نیز برخوردار می باشد. طول عمر این لامپ پرقدرت، برابر با  30000 ساعت می باشد و بنابراین با اطمینان خاطر می توان آن را خریداری نمود. منبع نوری به کار رفته در این محصول SMD می باشد که حرارت بسیار کمی را از خود تولید می کند و مزایای فراوانی را به همراه دارد.

از لامپ های  استوانه ای سی آی ای بدلیل عدم وجود اشعه ماوراء بنفش در طیف نور آن که مانع تجمع حشرات در اطراف لامپ می شود می توان جهت تأمین روشنایی در محیط های مختلفی همچون، روشنایی های عمومی اتاق خواب های بزرگ و آشپزخانه بزرگ، اتاق پذیرایی، سالن های بزرگ و… استفاده کرد.همچنین این لامپها بدلیل اینکه فاقد جیوه می باشند، باعث آلودگی محیط زیست نمی شوند.  یکی از بهترین ویژگی های لامپ های استوانه ای سی آی ای، مقاومت آن در برابر تعداد دفعات خاموش و روشن شدن نیز می باشد.

لامپ ال ای دی

چیپ پرژکتور ال ای دی ۵۰ وات ال ای دی

این چیپ دارای تکنولوژی سی او بی (COB) می‌باشد .برای انواع تعمیر و ساخت لامپ و پروژکتور و غیره کاربرد دارد .دارای کیفیت و طول عمر و عملکرد بالایی می‌باشد و زود خراب و یا نمی‌سوزد.

در طول عمر آن، از کارایی آن کاسته نمی‌شود .این LED ها به درایور نیازی ندارد، و مستقیم با برق ۲۲۰ ولت کار می‌کند .در این چیپ از قطعات الکترونیکی مانند مقاومت های SMD (اس ام دی) و همین طور مقاومت. دیپ و آی سی های ۸ پایه و از BJT و ماسفت و خازن بکار برده شده است.

به طور کلی این نوع از LED های به ۲ دسته تقسیم می‌شوند

بدون رزین و رزین دار

در مدل رزین داردر این نوع بر روی قطعات الکترونیکی به کار رفته در ساخت LED رزین ریخته و در برابر آب مقاوم و IP می‌شود.

ماژول اس ام دی 220 ولت برق مستقیم

این روز ها استفاده از ال ای دی های پاور رونق فراوانی پیدا کرده است و کم کم شاهد این هستیم که تجهیزات روشنایی از نسل قدیمی خود که لامپ های رشته ای و فلورسنت بوده اند کم کم پوست اندازی کرده و به نسل جدید خود ال ای دی های پاور  ماژول smd  روی می آورند.

درایور های ال ای دی از این جهت که وظیفه تولید ولتاژ و جریان مناسب را برای ال ای دی ها دارند بسیار مفید هستند و باعث افزایش طول عمر ال ای دی خواهند شد. اما در سال های اخیر شاهد ماژول هایی ساخته شده از اس ام دی هستیم که با قرار دادن چند قطعه الکترونیکی، وظیفه تولید جریان و ولتاژ مناسب برای اس ام دی ها را بر عهده دارند که با نام اس ام دی های 220 ولت ، ماژول اس ام دی 220 ولت ، اس ام دی شاخه ای 220 ولت و یا اس ام دی خطی 220 ولت  (به صورت خطی در ابعاد مختلف موجود هستند) در بازار موجود می باشند.

درسایت فروشگاه زمان لایت  ما انواع اس ام دی های 220 ولت اهم از

ماژول اس ام دی 220 ولت خطی

ماژول اس ام دی 220 ولت دایره ای در توان های 3 وات 5 وات 7 وات 12 وات الی 100 وات

ماژول های اس ام دی 220 ولت مربعی

ماژول های اس ام دی 220 ولت حلقه ای

ماژول های اس ام دی 220 ولت رنگی

موجود می باشد.

لامپ ال ای دی

ال‌ای‌دی زباله‌ای خطرناک

شکستن و یا بازکردن یک لامپ ال‌ای‌دی و تنفس دود و بخارات ناشی از آن باعث بروز سرطان نمی‌شود اما مواد سمی موجود در آن باعث بروز بیماری‌های مهمی در بدن می‌شود. از این رو اگر یک لامپ ال‌ای‌دی در خانه شکست باید در زمره زباله‌های خطرناک محسوب شود و برای تمیز کردن آن از دستکش استفاده شود.

تمیزکردن زباله‌های ال‌ای‌دی هم اقدامی پر احتیاط است. برای جمع آوری زباله‌های ال‌ای‌دی‌های چراغ‌های راهنمایی و رانندگی که در آن‌ها از لامپ‌های قرمز رنگ استفاده شده باید از لباس خاص محافظ استفاده شود. همچنین باید توجه داشت که این نوع لامپ‌ها باید به عنوان زباله جداگانه دفن شوند.سازندگان این نوع لامپ‌ها می‌توانند با کاهش غلظت فلزات سنگین در این نوع محصولات سلامت هرچه بیشتر این نوع لامپ‌ها را افزایش دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.