کابل مفتول

کابل مفتول

کابل مفتول قیمت مناسب بازار

همانطور که همه ما می دانیم زندگی بدون برق بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. به طوری که برق را نبض زندگی هزاره سوم می دانند. در نیروگاه های برق انرژی الکتریکی تولید می شود و  باید به سمت شهر انتقال یابد که این عملیات به وسیله سیم ها و کابل های برق انجام می گیرد.

از انواع کابل ها، می توان به کابل مفتول و افشان اشاره نمود. کابل های افشان برای مسیر های مارپیچ، تابلوهای برق، تابلوهای کنترل کننده، سیم کشی ساختمان ها و ماشین آلات صنعتی کاربرد دارند. در حالی که از کابل های مفتول برای دفن در زیر زمین و یا محل هایی که کابل در معرض لرزش، فشار و نیروی خارجی می باشد، به کار می رود. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را درباره کابل مفتول در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید. 

کابل مفتول مسی

انواع کابل های موجود در بازار

همانطور که اشاره کردیم سیم ها و کابل هایی که در بازار موجود هستند در دو نوع افشان و مفتول می باشند که هر یک کاربرد ها و ویژگی های متفاوتی دارند. با اینکه هدف از ساختن هر نوع کابل، انتقال جریان الکتریکی از جایی به جای دیگر است، اما تفاوت در ساختار این دو کابل موجب شده تا عملکرد و کاربرد آن ها نیز با یکدیگر متفاوت باشد. در اینجا به معرفی انواع کابل ها می پردازیم: 

• کابل مفتول

سیم های برق مفتول دارای یک رشته ضخیم از جنس مس هستند که از یک لایه عایق پوشانده شده اند. در نتیجه می‌ توان گفت یک کابل برقی مفتولی نیز از کنار هم گرفتن چند سیم برق مفتولی تشکیل می شود. به کابل های مفتولی کابل خشک نیز می گویند زیرا ضخامت هادی آن ها بیشتر بوده و انعطاف پذیری کمی دارند. 

عایق یا روکش کابل های مفتولی از جنس پلی وینیل کلرات می باشد که مقاومت بالایی در مقابل تنش‌ ها و فشار های مکانیکی دارد. رسانایی کابل مفتول به طور چشم گیری زیاد می باشد و در نیروگاه ها، پست های توزیع برق و پروژه های بزرگ و کوچک صنعتی و …. مورد استفاده قرار می گیرد. 

• کابل افشان

سیم برق افشان از یک سری رشته سیم های نازک از جنس مس که درون یک لایه از جنس پی وی سی قرار گرفته اند، تشکیل شده است. کابل برق افشان نیز از کنار هم قرار گرفتن چند سیم افشان در یک عایق تشکیل می شود. کابل های افشان به دلیل نازک بودن سیم های سازنده آن، دارای انعطاف بسیار زیادی بوده و به همین دلیل در سیم کشی های پر پیچ و خم کاربرد دارد. 

کابل های مفتول و افشان مسی

ویژگی های کابل مفتول (زمینی)

نتایج به دست آمده از تحقیق بر روی کابل مفتول، نشان می‌ دهد که این کابل ها در برابر خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. همان طور که گفتیم کابل مفتول به کابل خشک نیز معروف می باشد زیرا دارای ویژگی شکل پذیری نبوده و شکننده هستند. 

احتمال بروز اتصالی در کابل مفتول کمتر است زیرا این کابل ها دارای رشته های کمتری بوده و هادی یک رشته ای دارند. از طرف دیگر قیمت تمام شده برای ساخت کابل مفتول به دلیل وجود هادی کمتر نسبت به کابل افشان، پایین تر می باشد. 

مقاومت اهمی که ناشی از پیچش رشته ها و طول کابل ها می باشد. در کابل مفتول کمی بیشتر از کابل افشان است. همچنین کابل های مفتولی به دلیل انعطاف پذیری کمتر در مکان هایی که به طور ثابت و زمینی هستند کاربرد دارد. 

کابل مفتول از نظر هادی به کار رفته در آن به دو گروه مسی و آلمینیومی دسته بندی می کنند. یکی از مواردی که در هنگام خرید کابل مفتول باید توجه کنید، کد ثبت شده روی کابل است. اولین حرف انگلیسی نوشته شده بر روی کابل از سمت راست، جنس هادی کابل را نشان می دهد. به طور مثال حرف N نشان دهنده هادی مسی و حرف NA نشان گر کابل آلمینیومی است. 

سیم مفتول 8 میلی متری طلایی

چگونه کابل مفتول با کیفیت را تشخیص دهیم؟

از مهم ترین کاربرد های سیم ها و کابل ها می توان به انتقال جریان الکتریکی و برق اشاره کرد. به همین منظور برای جلوگیری از هر گونه سانحه و آتش سوزی باید از کیفیت کابل های خریداری شده اطمینان لازم را حاصل فرمایید. راه های زیادی برای تشخیص کابل مفتول با کیفیت از کابل های بی کیفیت و نا مرغوب وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از این نکات می پردازیم: 

سنتر یا در مرکز بودن هادی کابل ها و همچنین ضخامت و قطر کابل باید در تمام طول آن یکسان باشد. هادی استفاده شده در کابل مفتول که عموما از جنس مس می باشد باید دارای ویژگی آنیل بودن مس به کار رفته شده و نداشتن اکسید در سیم های کابل باشد. سطح بیرونی کابل مفتول باید صاف بوده و به دور از هر گونه موج، فرورفتگی و برآمدگی باشد. هادی به کار رفته شده در کابل باید به اندازه کافی استفاده شده باشد. زیرا کم بودن هادی، کاهش مقاومت کابل و همچنین زیاد بودن هادی باعث هدر رفتن مس می شود. 

انواع کابل های مفتول در بازار

کلام پایانی

در هنگام خرید انواع کابل مانند کابل مفتول و افشان، استاندارد بودن آن ها را در نظر داشته باشید. برای اطمینان از کیفیت سیم و کابل، می توانید به فروشگاه های الکتریکی معتبر مراجعه کنید. با این کار می‌ توانید تا درصد زیادی مانع از بروز حوادثی مانند آتش سوزی شوید. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.