کابل افشان

کابل افشان

کابل افشان و موارد مصارف آن

کابل افشان یکی از انواع کابل هایی است که به صورت کابل فشار قوی، ضعیف، کنترل، کابل کولر و  … مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کابل به دلیل نرم، انعطاف پذیر بودن و پیچش آن در انواع صنایع استفاده می شود. مقدار جریان الکتریکی که هر کدام از این کابل ها انتقال می دهند؛ با یکدیگر متفاوتند. ولتاژ هر کدام از آن ها نیز بر جریان الکتریکی آن ها تاثیر می گذارد. کابل افشان به دلیل نرم بودن آن به کابل نرم نیز معروف است.

این نوع کابل های قابل انعطاف به یک یا چند رشته سیم که از فلز مس است تشکیل شده است. عایق کابل سبک از عایق pvc از نوع کلاس d و کابل قدرت از عایق pvc از نوع کلاس a می باشد. کابل افشان از دو نوع شکل تخت و گرد طراحی شده است. برای ساخت کابل های افشان استاندارد ها و قوانین زیادی به کار برده می شود و در دو سطح بین المللی و ایرانی است. کابل گرد نسبت به کابل تخت بسیار پر کاربرد تر است اما نواقصی نیز دارد. امروزه کابل افشان تخت جایگزین مناسبی برای کابل گرد شده است. در این مقاله همراه ما باشید تا از ویژگی های این نوع کابل بیشتر بدانید.

کابل افشان

کابل تخت و ویژگی های دیگر کابل افشان

کابل تخت کابل مناسبی برای انتقال جریان الکتریکی در دستگاه های طبی، هواپیما های غیر نظامی، جرثقیل ها و  … است. کابل افشان به دلیل انعطاف پذیری اش در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کابل در فواصل طولانی مدت کاربرد ندارد و فقط در فواصل کوتاه مدت می توان از آنها استفاده کرد.

کابل سبک و ضعیف

از کابل های سبک در لوازم منزل، وسایل برقی، ماشین آلات و… استفاده می شود. از کابل های قدرت در خاک، آب، پست های انتقال برق، فضاهای خارجی، نیروگاه ها و… که صدمات و خوردگی ایجاد نمی شود؛ مورد استفاده قرار می گیرد. روکش کابل ها در ابتدای کار از کائوچو بود ولی با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه ی الکتریکی جنس روکش ها از لاستیک، پلی اتیلن، lszh، pvc و  … است.

کابل افشان قابل انعطاف

روکش lszh و موارد مصرف

روکش lszh به دلیل خاصیتی که دارد در هنگام سوختن از بوجود آمدن گاز ها سمی جلوگیری می کند. برای محافظت از اینگونه کابل ها از کابل های آلومینیومی و فولادی استفاده می شود؛ تا از آسیب جلوگیری شود. این نوع کابل ها به کابل های شیاردار معروف هستند. از کابل هایی که مصارف زیادی دارند؛ کابل هایی با پوشش لاستیکی است که طول عمر زیادی دارد و از هزینه های زیاد جلوگیری می کند.

کابل افشان و روکش لاستیکی

کابل افشان با عایق لاستیکی به دلیل مقاومت زیادی که دارد از آتش سوزی و برق گرفتگی جلوگیری می کند. از این نوع کابل در سد سازی، آب و فاضلاب، کشاورزی، کوره ها و… استفاده می شود. کابل لاستیکی در مقابل آسیب دیدگی، محیط روغنی و اسیدی مقاومت بیشتری نشان می دهد و برای این محیط ها مناسب تر از کابل های دیگر است.

کابل های مفتولی و کابل افشان

مقایسه ی کابل افشان و کابل مفتولی

  • کابل افشان به دلیل نرم بودن و انعطاف پذیری که دارد نسبت به کابل مفتولی کاربرد فراوانی نیز دارد.
  • کابل افشان نرم و انعطاف پذیر است اما کابل مفتولی سفت و شکننده است.
  • اتصال الکتریکی در کابل های مفتولی به دلیل یک رشته بودن آن کمتر از کابل افشان است.
  • مقاومت کابل های مفتولی بسیار بیشتر از کابل های افشان است و این یک خصوصیت خاص برای کابل های مفتولی به حساب می آید.
  • کابل مفتولی خوردگی بیشتری نسبت به کابل افشان دارد و از این جهت مقاومت بیشتری نسبت به کابل افشان دارد. کابل مفتولی قیمت پایین تری نسبت به کابل افشان را دارا می باشد.

کابل های افشان دریایی و نسوز

کابل افشان به دلیل انعطاف پذیری زیادی که دارد در زیر آب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما کاربرد این کابل ها فقط مختص به زیر آب می باشد. از کابل های افشان آبی در برق رسانی در جزیره ی دریایی، اتصال برق دو جزیره به یکدیگر، نور و تجهیزات در زیر آب و نصب برق در دکل های دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع قابل ها در کشتی، فراساحل، زیر دریا، غواصی و کابل شناور در آب استفاده می شود؛ زیرا این نوع کابل ها در مقابل سنگ های دریایی، لنگر و فشار آب مقاومت زیادی از خود نشان می دهند.

برخی از کابل افشان در مکان هایی استفاده می شود که حرارت بالایی در آن محیط ها قرار دارد به خصوص در صنعت جوشکاری از کابل هایی با روکش نسوز استفاده می شود. از ویژگی های این کابل مقاومت در برابر حرارت، فرسایش، خوردگی، آنتی استاتیک، تغییرات آب و هوا و  … است.

کابل های نسوز

موارد قابل توجه در خرید کابل افشان

در خرید کابل افشان باید به برند و شرکتی که آن را ساخته مورد توجه قرار داد. در این نوع کابل باید به نوع هادی، نوع روکش، جریان الکتریکی که باید در حد مجاز باشد، آنیل بودن یا نبود مس، سطح قطر کابل مفتولی و کابل افشان توجه کرد.

کلام پایانی

کابل افشان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل های دیگر دارد به همین علت موارد استفاده از آن بیشتر است. در مقابل، کابل مفتولی مقاومت بیشتری نسبت به کابل افشان دارد. کابل افشان به دو صورت کابل دریایی و نسوز تولید می شود که هر یک از این نوع کابل ها خصوصیت به خصوص خود را دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.