پخش چیپ لامپ در بازار قطعات الکترونیکی

امروزه لامپ ها و استفاده از جریان برق برای روشنایی بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهند. قطعا اگر دسترسی به لامپ وجود نداشته، در نتیجه بخشی از زمانی که بر ما می گذرد در تاریکی طی خواهد شد. از این رو آشنایی با لامپ ها و جزئیات آن برای ما بسیار مفید است. بازار قطعات الکترونیکی بخش بزرگی از نیاز روزمره ما را برطرف می کند اما پخش چیپ لامپ یکی از حوزه های اقتصادی قطعات الکترونیک می باشد که یک بازار پایه و بنیادی برای عرصه قطعات الکترونیک محسوب می شود.

از دیود ها و چیپ ها چه می دانید ؟ دیود ساطع کننده نور می باشد؛ زیرا LED ها دستگاه هایی نیمه هادی و نیمه رسانا هستند که با عبور جریان از آن نور ساطع می شود. زمانی که ذرات ریز حامل جریان الکتریکی با الکترون و حفره های آن در یک ماده نیمه رسانا برخورد کرده و ترکیب می شوند، نور و امواج الکترومغناطیس تولید می شود. در ادامه به بررسی پخش چیپ لامپ در بازار قطعات الکترونیکی پرداخته و مفهوم چیپ لامپ های LED را به صورت دقیق تر بررسی می نماییم. پس تا پایان مطالعه این نوشته با ما همراه باشید.

نمونه چیپ لامپ های LED رنگی

چیپ لامپ LED چیست؟

لامپ LED اجزای مختلفی دارد. مهمترین بخش لامپ LED چیپ آن می باشد. این چیپ محیطی برای ارتباط PN است. دیود های ساطع کننده نور نام دیگر لامپ های LED می باشد. لامپ LED وسیله ای است که نیمه هادی محسوب می شود و در وضعیت جامد قرار دارد. نور در لامپ LED با خوراک اولیه الکتریسیته یا همان برق و انرژی الکتریکی تامین می شود. اینکه چگونه نور توسط لامپ LED تامین می شود، خود موضوعی مهم است اما این موضوع را بخش Solid State لامپ تعیین می کند؛ زیرا این قسمت اصلی ترین بخش سازنده سیلیکون مونوکریستالین می باشد.

دسته بندی های تراشه های مختلف LED موجود در بازار قطعات و لوازم الکترونیک

تراشه های LED پس از روانه شدن به بازار محصولات و کالاهای الکترونیک در خصوص پخش چیپ لامپ  به صورت عمده به چند دسته تقسیم می شوند و ما در اینجا به بررسی برخی از این چیپ ها می پردازیم که عبارتند از :

 • SMD ها (Surface mounted diode)
 • COB ها (Cheap on board)

MCOB ها (Multiple chips on board)

نمونه ای از LED های SMD

تراشه های SMD و انواع مختلف آن

تراشه ها و یا همان چیپ های SMD، تراشه ای مستقل می باشد که به اختصار به آن Surface mounted diode یا به عبارتی دیود روی سطح گفته می شود که تراشه ای مستقل بوده و بر روی یک پایه سرامیکی نصب شده است. این تراشه ها بسته های نواری متفاوتی دارد که در پخش چیپ لامپ به صورت عمده رنگ های مختلف آن در بازار قطعات و لوازم الکترونیک به واحد های فروش ارائه می شود.

تراشه های COB و انواع مختلف آن

تراشه های روی برد یا COB ها که نوعی LED محسوب می شود و ار قدرت بسیار بالایی در نوردهی برخوردار بوده و بر روی برد های چاپی نصب شده و به شکلی کاملا بهینه حرارت به تولید شده در حین تبدیل نیروی الکتریکی به نور را مدیریت می نماید. COB مخفف نام Cheap on board می باشد و به زبان فارسی نیز از آن به عنوان چیپ روی برد نیز یاد می شود. این نوع چیپ ها نیز در پخش چیپ لامپ به صورت گسترده و عمده، تنوع مختلفی داشته و از رنگ های متنوعی برخوردار می باشد.

نمونه ای از LED های COB روی برد

تراشه های MCOB و انواع مختلف آن

این نوع از تراشه ها جزو دسته بندی تراشه های COB محسوب شده و روی برد قرار می گیرند. البته تعداد این نوع تراشه ها بر روی برد از مدل COB بسیار بیشتر بوده و MCOB نام دارند. در اصطلاح لاتین به این مدل از LED ها، LED های دارای چاپ های متعدد گفته می شود. این LED های دقیقا مانند LED های COB نیروی الکتریکی و جریان الکتریسیته را به نور تبدیل کرده و حرارت آن را بهینه می نمایند منتها این روند در تعداد زیاد صورت می گیرد.

MCOB محفف کلمه Multiple chips on board می باشد و در اصطلاح فارسی به آن تراشه های متعدد بر روی پایه چیپ (بورد) می گویند. مصرف این چیپ ها اصولا نسبت به سایر چیپ ها ممکن است کمتر باشد و تقاضای کمتری نیز در خین پخش چیپ لامپ در بازار لوازم الکترونیکی برای این نوع چیپ ها وجود دارد.

نتیجه گیری

 • روشنایی نعمتی است که در اوج تاریکی انسان به آن نیاز پیدا می کند. پس از اختراع لامپ ها و برق، دیگر تاریکی و خاموشی معنی خود را در زندگی انسان از دست داد. از این رو افزایش دانش ما در خصوص روشنایی جهان اطرافمان شدیدا در شیوه استفاده از آن به ما کمک می کند. همچنین شناخت بازار قطعا الکترونیکی نیز یکی از ملزوماتی بوده که بایستی با آن آشنا باشیم.
 • تراشه های LED به سه دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :
  • SMD ها (Surface mounted diode)
  • COB ها (Cheap on board)
  • MCOB ها (Multiple chips on board)
 • تراشه های SMD و انواع مختلف آن شامل تراشه ای مستقل می باشد که به اختصار به آنSurface mounted diode یا به عبارتی دیود روی سطح گفته می شود و بر روی یک پایه سرامیکی نصب شده است.
 • تراشه های COB و انواع مختلف تراشه هایی هستند که روی برد نصب شده و نوعی LED محسوب می شوند و از قدرت بسیار بالایی در نوردهی برخوردار هستند. این نوع تراشه ها بر روی برد های چاپی نصب شده و به شکلی کاملا بهینه حرارت تولید شده در حین تبدیل نیروی الکتریکی به نور را مدیریت می نمایند.
 • تراشه های MCOB و انواع مختلف آن از جمله همان تراشه های دسته بندی COB می باشند و دقیقا مانند همان تراشه ها بر روی برد قرار می گیرند. البته تعداد این نوع تراشه ها بر روی برد از مدل COB بسیار بیشتر بوده و MCOB نام دارند. کاربرد آن ها نیز دقیقا مشابه تراشه های COB بوده اما در تیراژ بالاتر نیروی الکتریکی را تبدیل و بهینه و مدیریت می نمایند.