چراغ حیاطی پارکی


چراغ حیاطی پارکی

برای نور پردازی و زیبا سازی محوطه های بیرونی می توانیم از لامپ های پارکی استفاده کنیم. این لامپ ها در بین عوام به لامپ های حیاطی معروف هستند.از نام این لامپ ها می توان متوجه شد که کارایی این لامپ ها برای فضاهایی مانند پارک ها، حیاط منازل، ویلاها و فضاهای باز ساختمانی است. این چراغ ها در انواع مختلفی تولید شده اند. در یک دسته بندی کلی می توان آنها را به چراغ پارکی دیواری، چراغ سردری، چراغ سرلوله و انواع چراغ حیاطی دوشاخه و سه شاخه تقسیم بندی کرد.

تاریخچه چراغ پارکی

این لامپ ها از زمان های گذشته مشتریان خود را داشته حتی 4000 سال قبل نیز از این لامپ ها در محوطه های بیرونی با عنوان چراغ پیه سوز استفاده می کردند. بعدها چراغ موشی جای آن را گرفت. تا جایی که لامپ های رشته ای تولید شدند. همانطور که می دانید در یک چراغ می توانید از تعداد متفاوتی لامپ استفاده کنید. در واقع هنگامی که لامپ به تنهایی نتواند نیاز نوری یک مجموعه را فراهم آورد از چراغ استفاده می شود. چراغ یک قالب است که لامپ در آن قرار می گیرد. چراغ ها علاوه بر تامین روشنایی محیط می توانند نقش مهمی در زیبایی محیط اطراف خود داشته باشند.

نحوه استفاده از چراغ پارکی

چراغ پارکی

اگر می خواهید از چراغ پارکی در محوطه بیرونی خود استفاده کنید باید به چند نکته توجه بفرمایید اینکه چه تعداد لامپ می خواهید قرار دهید در کجا می خواهید نصب کنید و نحوه قرار گیری آن چه مدلی باشد.در استفاده از چراغ های حیاطی و پارکی ممکن است حالت های مختلفی پیش آید مثلا هنگامی که یک پوشش نازک جلوی دیوار قرار بگیرد. در این حالت نور چراغ از پشت، سطح مورد نظر را روشن کند. در این حالت یک سطح وسیع نورانی ایجاد می شود که (Back lighting) نام دارد. یا ممکن است در یک حالت نور چراغ حیاطی و چراغ پارکی از سطح دیوار عبور کند که (Translucence) نامیده می شود. در حالت آخر هنگامی که نور از جلو به سطح مورد نظر داده شود و در برخورد با آن برگردد (Reflection) نام دارد. هرچه وزن محصول کمتر باشد نصب راحت تر و ایمنی تری خواهیم داشت.

خرید چراغ حیاطی پارکی

در خرید انواع چراغ حیاطی پارکی باید به درجه حفاظت آن ها توجه که این مشخصه با حروف IP نشان داده می شود. درجه حفاظت یک عدد دو رقمی است. رقم سمت چپ درجه حفاظت در برابر تماس با قسمت های برقی و همچنین ورود اجسام خارجی و گرد و غبار به داخل چراغ های حیاطی و پارکی را نشان می دهد. رقم سمت راست حفاظت در برابر آب را مشخص می کند. بنابراین در هنگام خرید چراغ حیاطی پارکی باید به مواردی مثل کارخانه سازنده، مدل چراغ، ولتاژ و توان نامی، حداکثر دمایی که می توانند تحمل نمایند، زاویه نصب، وزن و ابعاد چراغ توجه بفرمایید.

چراغ پارکی

اجزا تشکیل دهنده چراغ حیاطی پارکی

از بخش های مهم یک چراغ، می توان حباب را نام برد . که انتخاب این بخش ازچراغ به محل قرارگیری چراغ بستگی دارد. این حباب ها جنس های مختلفی دارند مانند حباب های شیشه ای،  پلاستیكی، پریسماتیك، پلی اكریلیک، پلاستیك نسوز و نشكن كه هریك دارای مشخصات مخصوص می باشند. چراغ های محوطه ای دارای پایه بلند یا کوتاه می باشند و این پایه ها در اندازه های 2 متری تا 15 متری در بازار موجود هستند. چراغ های پارکی و حیاطی بر اساس تعداد حباب خود به انواع دو شاخه (دوشعله)، سه شاخه (سه شعله) و غیره تقسیم می شوند که این محصولات بیشتر در پارک ها یا حیاط ویلاها و محوطه های بیرون ساختمانی به کار می روند.برای نورپردازی حرفه‌ای و مطلوب جنس حباب چراغ پارکی و حیاطی شیشه‌ای باشد و طراحی آن به صورت چند طرفه باشد.

ویژگی لامپ های حیاطی پارکی

مواد سازنده چراغ های حیاطی پارکی شامل ورقه های آلومینیوم و آهن و همچنین مواد پلاستیکی مانند پلی کربنات، پلی اکرولیک و پلی امید می باشد. چراغ های پارکی و محوطه ای باید در برابر نفوذ حشرات، ورود گرد و غبار و بارش برف و باران مقاومت بالایی داشته باشند. بنابراین باید علاوه بر داشتن ظاهر زیبا باید از نظر مشخصات فنی نیز برخوردار باشند. همچنین به این علت که تعداد چراغ های حیاطی استفاده شده در پارک ها باید زیاد باشد بنابراین باید مصرف برق بهینه ای داشته باشند. به همین علت نوعی از این چراغ هاتولید شده است که  بر اساس انرژی خورشیدی کار می کنند. تمامی این محصولات قابلیت کار با کنترل هوشمند را دارند. بنابراین می توانید در مواقع غیرضروری مقدار نور را کم یا چراغ را خاموش کنید. تا در کاهش مصرف برق صرفه جویی کنید. به طور مثال می‌توانید برای کنترل هوشمند از سنسورهای فتوسل، سنسورهای حرکتی و یا تجهیزات خانه هوشمند استفاده کنید تا بتوانید بهترین روشنایی را در کنار استفاده بهینه از انرژی داشته باشید.

چراغ پارکی

چراغ خورشیدی یا سولار

نحوه عملکرد چراغ های سولار پارکی به این صورت است که در طول روز انرژی خورشیدی را جذب می کنند و سپس در خود ذخیره می کنند و با تاریک شدن هوا از این انرژی برای روشن کردن فضا استفاده می کنند. بعضی از چراغ های پارکی خورشیدی دارای سیستم محافظتی نیز هستند که از تخلیه ناگهانی باتری جلوگیری می کند. قیمت حباب چراغ پارکی خورشیدی به نسبت سایر مدل‌های چراغ‌های پارکی به دلیل تکنولوژی به‌کاررفته در آن، بیشتر است.

انواع چراغ ‌های پارکی

چراغ باغچه‌ای: این چراغ‌های پایه‌دار، معمولا تک شاخه بوده و دارای پایه‌های کوتاه می باشند و می‌توانند نور را به‌خوبی در باغچه و محوطه ، ساطع کنند. هم‌چنین با خرید چراغ باغچه‌ای یکپارچه، می‌توانید چراغ‌هایی به یک‌شکل و اندازه و متصل ‌به‌هم خریداری کنید که دورتا دور باغچه قرار می‌گیرند و جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهند.

چراغ باغی

چراغ باغی: این چراغ‌ها برخلاف چراغ‌های باغچه‌ای، کاربردشان برای  روشنایی محیط‌های وسیعی مثل باغ و پارک است. و برای آنکه محیط گسترده‌تری را روشن کنند، دارای پایه‌های بلندی هستند تا نور بتواند به‌خوبی در سرتاسر محیط پخش شود. استفاده از این لامپ ها موجب افزایش امنیت نیز می شود. معمولا جنس چراغ‌های پارکی و باغی، از آهن ضدزنگ و آلومینیوم مقاوم است. برخی از افراد برای نورانی شدن ویلاهای لوکس و شیکشان، از چراغ حیاط ویلایی مدل دیواری استفاده می‌کنند.

 چراغ حیاطی و پارکی آویز: این محصولات از جدیدترین و پرفروش ترین نمونه‌های چراغ‌های حیاطی و پارکی هستند . چراغ‌های آویز از سه قسمت اصلی پایه نگهدارنده، زنجیر آویز و حباب تشکیل می‌شوند از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید چراغ حیاطی و پارکی آویز حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد کیفیت زنجیر آویز است تا اتصال ایمنی داشته باشیم.  

سردری: چراغ سردری یکی از انواع چراغ‌های حیاطی و ساختمانی است که در محیطهای بیرونی، سردر ورودی منازل و محوطه‌ها نصب می‌شود چراغ سردری معمولا روی قسمت‌های مسطح و ستون مانند قرار می‌گیرد. چراغ‌های سردری معمولا اندازه‌ای کوتاه دارند و از دو بخش پایه و چراغ (هد) تشکیل شده‌اند که از بخش پایه برای اتصال به سطح است و قسمت سر یا هد وظیفه ایجاد روشنایی و حفاظت از لامپ را به عهده دارد .

چراغ باغی

قیمت چراغ حیاطی پارکی

تنوع بسیار بالا لامپ های چراغی از نظر طراحی بدنه، جنس بدنه، جنس حباب، تعداد سرپیچ، قیمت و … باعث شده تا نام های متفاوتی برای این چراغ ها در نظر گرفت مانند چراغ‌های پارکی، چراغ‌های چمنی، چراغ‌های باغچه‌ای، چراغ‌های محوطه‌ای و چراغ‌های باغی در بازار کشور شناخته می‌شوند. قیمت چراغ حیاطی با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق به انضمام نام و برند تولید کننده آن تعیین می‌شود. با این حال توجه داشته باشید که جنس محصول و بدنه آن و همچنین مدل آن از جمله ویژگی هایی است که بر روی قیمت کالا بسیار تاثیرگذار است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.