نکات مهمی که در خرید چیپ باید بدانید

نکات مهمی که در خرید چیپ باید بدانید

گرم شدن زمین، کمبود آب و مشکلات اقتصادی فاکتور های مهمی است که انسان را بر آن داشته تا در مصرف برق صرفه جویی کند. برای صرفه جویی در مصرف برق راهکار های زیادی وجود دارد که یکی از این راهکارها، استفاده از لامپ های ال ای دی است. برای داشتن لامپ های ال ای دی با کیفیت  باید در خرید چیپ که از قطعات اصلی این لامپ ها می باشد، دقت کنیم.

استفاده از چیپ در صنعت روشنایی، کاربرد زیادی دارد، علت توجه زیاد به این قطعه پایین آوردن مصرف انرژی برق می باشد. خرید چیپ با کیفیت در ساخت محصولات روشنایی و مخصوصا لامپ های ال ای دی بسیار با اهمیت است؛ بنابراین سازندگان این محصولات باید در خرید این قطعه دقت زیادی کنند. ما در این مقاله به بررسی این قطعه پرکاربرد می پردازیم، پس تا پایان ما را همراهی کنید

چیپ در ال ای دی

چیپ چیست؟ و خرید چیپ چه اهمیتی دارد؟

این قطعه از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ی لامپ های ال ای دی به شمار می رود که محل اتصال PN را نمایش می دهد و  مهم ترین عامل نور دهی ال ای دی ها، چیپ است و انواع مختلفی دارد. سایز و نوع چیپ در میزان نوردهی تاثیرگذار است. ال ای دی ها یک دستگاه نیمه رسانا می باشند.

طرز کار ال ای دی ها به گونه ایی است که ماده اصلی سازنده آن به نام سیلیکون مونوکریستالین، انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کند. در وسط ال ای دی ها قطعه ایی بنام چیپ وجود دارد که نیمه رسانا است و به آن چیپ ال ای دی می گویند. این چیپ ها انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

انواع چیپ ها

همانطور که گفتیم چیپ ها در وسط ال ای دی قرار دارد و وظیفه ی تامین نور در ال ای دی را برعهده دارد. چیپ ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

  • SMD
  • COB
  • MCOB
  • MMCOB

چیپ های SMD

این نوع از چیپ ها که مخفف واژه ی Surface mounted diode می باشد و همانطور که از اسم آن مشخص است، از این چیپ ها بر روی سطح استفاده می گردد. این چیپ ها را معمولا با واژه ی مستقل می شناسند، چیپ های SMD بر روی پایه ی سرامیکی قرار دارد. از این نوع چیپ برای نوارهای ال ای دی خطی و در نورهای کم استفاده می شود.

انواع چیپ های اس ام دی در سایزهای مختلف

چیپ COB

این چیپ ها از پرقدرت ترین چیپ های موجود در بازار است و نام آن مخفف اصطلاح chip on board می باشد، این چیپ را با نام تراشه روی برد می شناسند. از این چیپ برای مدیریت حرارت در تماس مستقیم با برد مدار استفاده می کنند.

چیپ COB

چیپ FLIP

یکی از فناوری های جدید در نسل ال ای دی های به وجود آمده، چیپ های FLIP است، این نوع از چیپ ها که از چیپ های مدل COB پیشرفته تر هستند، طوری طراحی شده اند که ال ای دی بر روی آن ها سوار می شود.

چیپ FLIP

چیپ MCCOB

این چیپ از تعدادی چیپ COB تشکیل شده است و آن را با اصطلاح چیپ های متعددی بر روی برد می شناسند. از این نوع چیپ در لامپ و لوله های ال ای دی استفاده می شود.

چیپ های MCOB

چیپ های MCCOB

این چیپ از تعدادی چیپ های MCOB تشکیل شده است و برای تولید نور به میزان زیاد استفاده می شود، این نوع از چیپ ها به دلیل افزایش میزان نوردهی معمولا در نورافکن ها استفاده می گردند.

چیپ های MCCOB

چیپ های با کیفیت

در مکان های عمومی مانند پارک و پیاده رو و… لزوم استفاده از چیپ با کیفیت ضرورت می یابد، خرید چیپ با کیفیت و استفاده در وسایل روشنایی در مکان های عمومی سبب نوردهی بالا و ماتدگاری بیش تر محصولات روشنایی می شوند.

ساختار چیپ

در خرید چیپ لازم است اطلاعاتی درباره ی ساختار چیپ هایی که در ال دی ای ها مورد استفاده قرار می گیرد، بدانیم. ساختار این چیپ ها به گونه ی جانبی است یعنی این چیپ ها دو ستون افقی و عمودی دارند، دو الکترود چیپ در یک سمت ویفر اپی تکسال قرار دارد. به دلیل قرار گرفتن الکترود ها در یک سو، جریان و گرما در لایه های N وP به شکل مناسبی در حرکت نخواهد بود.

 اما ساختار چیپ های ال ای دی که به صورت عمودی در بازار هستند، این گونه است که دو الکترود موجود آن در دو طرف ویفر اپیتاکسیال قرار دارد و سبب می شود جریان به صورت عمودی از لایه های  NیاP  عبور کند.

نکات مهم در خرید چیپ

 امروزه چیپ ها  از مهم ترین قطعه ی بکار رفته در وسایل روشنایی هستند؛ همچنین چیپ ها از فاکتور های بسیار مهم، در پروژکتورهای ال ای دی به شمار می روند، بنابراین انتخاب چیپ مناسب با نوع وسیله ی کاربردی، بسیار مهم است. انتخاب چیپ مناسب در مدت زمان ماندگاری وسیله و میزان بهره وری از روشنایی وسیله بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

چیپ های نوری با قیمت های متفاوتی در بازار وجود دارند، معمولا افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارند به دنبال چیپ های ارزان قیمت هستند. این افراد در خرید چیپ باید به این در آغاز روشنایی خوبی دارند ولی پس از گذشت مدت زمانی از عمرشان شار نوری آن ها کاهش می یابد و طول عمر وسیله را کاهش خواهد داد. شرکت ( A ) با عرضه ی چیپ های با کیفیت و قیمت مناسب، مشکل شما عزیزان را در انتخاب چیپ با کیفیت و ارزان  برطرف نموده است.

کلام پایانی

چیپ ها از وسایلی است که در بیشتر محصولات روشنایی ای که در بازار وجود دارد، به کار رفته است؛ پس باید در انتخاب چیپ مناسب و با کیفیت دقت لازم را داشته باشیم. چیپ ها انواع مختلفی دارند و کیفیت و کارکرد آن ها در موارد مختلف متفاوت هستند. شما با مطالعه این مقاله با بسیاری از انواع و مدل های مختلف چیپ ها آشنا خواهید شد. پیشنهاد ما به شما عزیزان خرید چیپ از فروشگاه زمان لایت می باشد. از شما عزیزان که ما را تا پایان همراهی نمودید، سپاسگذاریم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.