قیمت کابل برق

قیمت کابل برق

قیمت کابل برق بر کیفیت آن و وضعیت آن در بازار چه تاثیری دارد؟

کابل برق از چند رشته سیم که با استفاده از مواد مختلف عایق شده اند و با روکش لاستیکی محافظت می شوند، ساخته شده است. از این کابل برق در موارد مختلفی برای انتقال برق و انرژی الکترونیکی استفاده می شود. قیمت کابل برق در مکان های مختلف متفاوت است و این به دلیل متفاوت بودن جنس کالا یا خدمات فروشنده نیز می باشد.

کابل برق بر حسب ولتاژ و نوع ساختی که دارد به کابل با فشار ضعیف، متوسط و قوی تقسیم می شود که هر کدام از این ها، کاربرد و ویژگی های متفاوتی دارند و این موضوع مهم ترین دلیل اختلاف قیمت کابل برق در بازار می باشد. امروز کابل های کولر، مخابرات، اعلام حریق و…  در بازار عرضه می شود. برای شناخت بهتر قیمت های موجود کابل برق با کیفیت با ما همراه باشید تا عوامل دخیل مرتبط در این موضوع را بررسی کنیم.

انواع کابل های برق

مواد تشکیل دهنده کابل برق

همه ی کابل های برق بر حسب نوع ولتاژ و ساختار، ویژگی و کاربردهای متفاوتی دارند و از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند اما قسمت های اصلی که در همه ی کابل های برق موجود است، شامل هادی، عایق و روکش می باشد. مهم ترین قسمت کابل برق، بخش هادی کابل است که از چند رشته سیم به هم تابیده شده با جنس های مسی، آلومنیوم، نقره و…  ساخته شده است که وظیفه ی انتقال جریان الکترونیکی را به عهده دارند.

امروزه در بازار بیشتر هادی مسی و آلومینیوم عرضه می شود. قیمت کابل برق مسی گرانتر و بیشتر از کابل برق آلومینیوم می باشد؛ زیرا که مس فلز گران قیمت تری نسبت به آلومینیوم می باشد. کابل های برق از چند رشته سیم که به هم تابیده شده اند و در کنار هم قرار دارند، تشکیل شده اند و به آن هادی گفته می شود که عایق شده است و رسانا نیز می باشند. همچنین کابل های برق با روکش لاستیکی مانندی نیز محافظت می شوند. از کابل برق در مکان ها و صنایع مختلف برای انتقال جریان الکترونیکی استفاده می شود مانند صنایع پتروشیمی، ماشین سازی، ساختمان سازی و…  .

انواع کابل های هادی

کابل های هادی دارای اقسام مختلفی هستند که قیمت کابل برق نیز با انواع دیگر آن فرق دارد. کابل هادی افشان، نیمه افشان و مفتول از انواع کابل ها هستند. کابل افشان دارای چند رشته سیم نازک مسی است که نرم و انعطاف پذیر می باشد. اصولا رشته سیم های آلومینیوم قابلیت انعطاف ندارند. به همین علت اکثر سیم های افشان مسی هستند که از درون عایق شده اند. به این نوع رشته سیم ها، کلاس ۵ و ۶ نیز گفته می شود.

کابل برق مفتولی به صورت میله ای می باشد. گهگاهی نیز این کابل می تواند در حالت یک و یا چند رشته سیم سفت و خشک نیز باشد که با جنس های مسی و آلومینیومی تولید شده اند و انعطاف پذیری ندارند. به این نوع رشته سیم کلاس ۱ و ۲ نیز گفته می شود. کابل برق نیمه افشان هر دو ویژگی و خواص کابل های مفتولی و افشان را دارد و در دو جنس مسی و آلومینیومی است.

کابل برق مفتولی

شکل کابل ها چند نوع است؟

کابل های هادی دارای دو شکل تخت و گرد می باشد که اصولا کاربرد رشته سیم گرد بیشتر است. کابل تخت به شکل رشته سیم های موازی و در کنار هم قرار گرفته می باشد که سطوح مستطیلی بوجود آورده است. این کابل ها معمولا در آسانسور، ماشین های سنگین و… استفاده می شود. کابل های هادی از نوع افشان می باشند و جنس مسی دارند که شما می توانید در بازار قیمت کابل برق به شکل های گوناگون آن را بیابید.

عایق کابل های هادی چگونه هستند؟

عایق کابل های هادی از جنس های مختلفی می باشد و کاربرد های فراوانی دارد. عایق بر روی رشته سیم ها برای جلوگیری از انحراف جریان الکتریکی استفاده می شود. عایق ها جنس های مختلفی دارند همچون:

 • کاغذ های روغنی
 • جنس لاستیکی
 • Pvc که به این نوع پرتودو نیز گفته می شود.
 • Pet نیز، ضعیف تر از pvc عمل می کند.

استفاده از عایق برق، استاندارد هایی دارد که در ذیل به آن اشاره می کنیم.

 • عایق کابل حتما باید همه ی رشته سیم را احاطه کرده باشد.
 • عایق باید ضخامت لازم را داشته باشد.
 • عایق باید به رشته سیم چسبیده باشد اما امکان اینکه جدا شود نیز وجود دارد و بدون اینکه به سیم آسیب وارد شود می تواند از آن جدا گردد.
 • استقامت عایق مهم است.
کابل برق مسی

روکش و غلاف کابل برق باید به چه شکل باشد؟

غلافی که بر روی کابل سیم کشیده می شود بایستی از انواع آسیب های فیزیکی حفظ شود و مقاومت بیشتری داشته باشد. جنس این نوع غلاف ها سرب، فولاد، پی وی سی و … می باشد. روکش کابل برق برای این ساخته شده است که از انحراف جریان الکتریکی جلوگیری کند و از محتویات داخل رشته سیم نیز محافظت به عمل آورد. روکش باید خاصیت ارتجاعی استقامت کافی داشته باشد و همه ی استاندارد های کافی را نیز به همراه خود داشته باشد. انواع رشته سیم ها با روکش های متفاوت در بازار وجود دارند و قیمت کابل برق در هر دسته، متفاوت می باشد.

جنس روکش می تواند شامل موارد زیر باشد که عبارتند از :

 • Pvc روکشی است که در اکثر روکش های کابل های سیم استفاده می شود.
 • Xlpe در کابل های فشار قوی و متوسط کاربرد دارد؛ زیرا که روکشی قوی است و مقاومت بیشتری دارد. این روکش در مقابل مواد آتش زا و مواد شیمیایی عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.
 • Tpr این روکش از جنس های لاستیک و پلیمر ساخته شده است و خاصیت های ترموپلاستیکی و الاستومری را نیز دارا می باشد. همچنین مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی، اسیدی و… از خود نشان می دهد.
کابل های نرم

کابل ها از نظر سطح ولتاژ

کابل های رشته سیم از لحاظ ویژگی و کاربرد از انواع و تعداد رشته سیم ها بوجود آمده اند و قیمت کابل برق در هر رشته سیم متفاوت است. در حالت کلی، رشته سیم ها دارای تک رشته سیم، دو رشته، سه رشته و … است. در کابل های برق مخابراتی، رشته سیم ها ۱۰۰ عدد و … می باشند. کابل های برق بر اساس ویژگی های مختلف، از انواع ولتاژ ها نیز ساخته شده اند.

 • کابل های برق با ولتاژ ضعیف، از رشته سیم های مسی و آلومینیومی (با عایق پلیمری و روکش محکم) بوجود آمده است و دارای ولتاژی بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ ولت می باشند. این کابل ها در روشنایی دهی خانه ها و ایستگاه های قدرت و …  نیز استفاده می شوند.
 • کابل برق با ولتاژ متوسط، از رشته هایی با جنس مسی و آلومینیومی و یا با جنس سفت و خشک می باشد که برای جریان شبکه ی برق با ولتاژ ۶ الی ۳۰ کیلو ولت، جریان برق رسانی را انجام می دهد.
 • کابل برق قوی سیستم حساس تری دارد و برای انتقال جریان برق با ولتاژ بیش از ۳۰ کیلو برد، کاربرد دارد.

شرکت A در خصوص ارائه ی انواع کابل های برق با ولتاژ های متفاوت، گزینه ی بسیار خوبی می باشد تا شما را در خرید و قیمت کابل برق راهنمایی کند.

کلام پایانی

از مواد مختلف برای تهیه عایق و روکش های لاستیکی کابل های برق استفاده می شود. . کاربرد کابل برق نیز، در موارد مختلفی می باشد. مهم ترین مورد مصرف کابل ها برق، انتقال نیروی برق و انرژی الکترونیکی می باشد. به دلیل تفاوت در تهیه مواد اولیه در هر منطقه قیمت کابل برق در حوزه های مختلف متفاوت می باشد. مهم ترین دلایل در خصوص اختلاف قیمت کابل برق در این مقاله ذکر گردیده و تشکر از شما که با صبر و حوصله این مقاله را مطالعه کردید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.