سیم و کابل مسی

سیم و کابل مسی

سیم و کابل مسی چه کاربردی دارد؟

سیم و کابل مسی یکی از مهم ترین تجهیزات انتقال جریان الکتریکی می باشد. اگر سیم و کابل نباشد انتقال جریان الکتریکی نیز صورت نمی پذیرد. این نوع کابل ها در منازل و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. سیم های مسی به صورت چندگانه به همدیگر تابیده می شوند و هادی جریان الکتریکی هستند. این سیم ها درون عایقی قرار دارند و این عایق ها جنس های متفاوتی را دارا می باشند. سیم و کابل مسی بیشترین جریان رسانایی را در میان انواع فلزات دیگر را دارند.

فلز مس نسبت به سایر فلز های دیگر تنوع و کاربرد های فراوانی دارد و شکل پذیری اش نسبت به سایر فلزات بیشتر است. این فلز محبوب به دلیل اینکه رسانایی الکتریکی بهتری نسبت به سایر فلزات دارد؛ گرمای بیشتری را نیز به خود جذب می کند. اجزای اصلی یک سیم و کابل مسی از هادی و عایق تشکیل شده است که برخی از سیم های بدون عایق نیز در بازار عرضه می شوند و به سیم های مفتولی معروف هستند. در ادامه همراه ما باشید تا در باره ی کابل مسی اطلاعات زیادی بدست آورید.

سیم و کابل مسی

کابل ها چند دسته هستند؟

کابل ها بر اساس شکل ظاهری و نوع هادی به چند قسمت تقسیم بندی می شوند:

کابل مسی افشان: این نوع کابل ها هادی های بسیار نرم، سبک و انعطاف پذیری دارد و به دلیل همین انعطاف پذیری بالا در سیم کشی منازل، مدارس، بیمارستان ها و  … مورد استفاده قرار می گیرد. به این نوع سیم و کابل مسی، کلاس پنجم و ششم نیز گفته می شود.

کابل مسی نیمه افشان: این نوع کابل ها ویژگی کابل مسی افشان و مفتولی را یکجا دارد. به این نوع کابل ها نیز کلاس دو گفته می شود. انعطاف پذیری این نوع کابل معمولی است و برخی سیم های هادی به هم تابیده شده اند.

کابل مسی مفتولی: این نوع سیم و کابل مسی از یک هادی مفتولی تشکیل شده است و با نام کلاس یک نیز شناخته می شود. این نوع کابل غیر قابل انعطاف می باشد و نسبت به دیگر کابل ها جریان رسانایی بیشتری دارد. از این نوع کابل در تابلو برق صنعتی استفاده می شود.

کابل مسی و عایق آن

سیم و کابل مسی دارای انواع مختلف عایق برای محافظت از سیم های هادی می باشد. برخی از کابل ها دارای عایق pvc هستند که در زیر زمین و خاک، داخل منازل، نیروگاه ها و  … مورد استفاده می باشد. کابل هایی نیز وجود دارند که دارای عایق xlpe هستند که در جریان الکتریکی بیست کیلو ولت به بالا مورد استفاده می باشد. این عایق به کراسلینک معروف است. عایق آن نیز از جنس پلی اتیلن می باشد.

کابل های مفتولی و افشان

کابل با عایق pvc و xlpe چه تفاوتی دارند؟

کابل با عایق pvc مقاومت دمای کمتری نسبت به xlpe دارد اما در مقابل کابل پی وی سی مقاومت بیشتری در مقابل آب دارد. در ساخت کابل xlpe از هیچ نوع هالوژنی استفاده نشده است اما در کابل pvc از هالوژن استفاده شده است. کابل می وی سی ارزان قیمت تر از کابل دیگر می باشد.

کابل مسی یا کابل آلومینیومی؟

از سیم و کابل مسی در سیم کشی ساختمان استفاده می شود و باید از کلاس پنج باشد. در مکانی که سطح جریان الکتریکی بالا است باید از کابل آلومینیومی استفاده شود. کابل آلومینیومی مقاومت بسیار بالایی در مقابل جریان الکتریکی دارد اما در مقابل اکسایش و خوردگی مقاومت کمتری دارد. این نوع کابل ها ممکن است در قبال آسیب پذیری که دارند در مقابل تغییرات دما ازخود عملکرد اشتباهی نشان دهند و از محل نصب خود جدا شوند.

کابل های آلومینیومی

کابل برق مسی و ویژگی های آن

سیم و کابل مسی کاربرد ها و ویژگی های فراوانی دارد. یکی از انواع کاربرد های آن این است که در جریان الکتریکی از آن استفاده می شود. از این نوع کابل در منازل، کارخانجات، صنعت ماشین سازی، مدار های الکتریکی، موتور های الکتریکی و  …  مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کابل های مسی و نحوه ی مصارف آن

سیم و کابل مسی دارای دو نوع سبک و فشار قوی است. کابل مسی سبک در مصارف غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و ولتاژ آن از ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد. کابل مسی فشار قوی در صنعت برق به ولتاژ ۶.۰ تا ۱ کیلو ولت مورد استفاده است. از کابل مسی فشار قوی در مصارفی چون: کابل کنترل، کابل قدرت، کابل فشار ضعیف، کابل آنتن، کابل کولر و  … استفاده می کنند.

کابل مسی فشار قوی

مزیت های کابل مسی

سیم و کابل مسی ایمنی بالا، عملکرد و بازدهی بالایی دارد. رسانای الکتریکی این نوع کابل بالا است به همین علت آلیاژی نرم و قابل انعطاف دارد. این نوع سیم هدایت حرارتی بهتر و مقاومت در برابر خوردگی دارد. از دیگر ویژگی های آن این است که قابل بازیافت و در دسترس افراد می باشد. در خرید کابل مسی باید به تعداد رشته، جنس روکش، جنس هادی و  … آن توجه کرد.

کلام پایانی

سیم و کابل مسی جریان الکتریکی را به خوبی انتقال می دهد و دارای انواع مختلفی همچون:سیم افشان، سیم نیمه افشان و سیم مفتولی می باشد. کابل ها دارای عایق های مختلف می باشند که در موارد گوناگون از آنها استفاده می شود. قدرت رسانایی کابل آلومینیومی بیشتر از کابل مسی می باشد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.