خرید کابل

خرید کابل

نکات مهم در رابطه با خرید کابل

کابل برق از بخش های مهم در سیستم های الکترونیکی به شمار می رود که وظیفه ی اتصال دستگاه ها به هم دیگر و انتقال برق و انرژی بین این دستگاه ها را بر عهده دارد. کابل ها از یک یا چند رشته سیم به هم پیچیده شده تشکیل شده است که به طورکلی در صنعت برق برای  هدایت کردن جریان برق استفاده می شود. این کابل ها سایز های مختلفی که هر کدام کارایی مختص به خود را دارد، بنابراین باید در خرید کابل به نوع کارایی و سایز آن دقت نمود.

کابل ها وظیفه ی تامین انرژی برق در کل زمین را بر عهده دارند، به همین سبب تولید کنندگان سعی می کنند کابل هایی با کیفیت بالا و متنوع را به بازار عرضه کنند که این امر موجب تولید زیاد  انواع کابل ها می گردد، از این رو افراد در خرید کابل باید به میزان جریان و انرژی عبوری از آن و … توجه کنند. ما در این نوشته اطلاعات جامعی درباره ی خرید کابل گردآوری کرده ایم، افرادی که قصد خرید کابل با کیفیت و ارزان را دارند می توانند ما را تا پایان همراهی کنند.

انواع کابل برق در سایز های مختلف

کابل برق و کاربرد های آن

کابل برق از چند رشته سیم رسانا در کنار همدیگر تشکیل شده است که توسط عایقی خاص پوشانده شده است. این کابل ها برای انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس سطح ولتاژ، عایق، تعداد هادی بکار رفته داخل آن در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که به طور کلی آن را  در 3 دسته قرار می دهند که عبارتند از

  1. کابل های برق هوایی
  2. کابل های برق زمینی
  3. کابل های برق ساختمانی

کابل های برق هوایی

این نوع از کابل ها که به عنوان کابل های خود نگهدارنده شناخته می شوند، برای مکان هایی که باید کابل بر روی تیر برق معلق باشد استفاده می گردند و جنس این نوع کابل ها از فولاد گالوانیزه با روکش پلاتینی می باشد.

کابل های برق زمینی

از این کابل ها به منظور  عبور جریان الکتریسته از داخل زمین استفاده می شود که از جنس آلومینیومی با روکش پلی اتیلن یا اتیلن پروپیلن رابر ساخته می شود، برای ماندگاری بیش تر این کابل ها به دلیل اینکه در داخل زمین به کار می روند آن را با غلافی از جنس فولاد یا مس می پوشاند.

کابل های برق ساختمانی

از پرمصرف ترین کابل ها، کابل های ساختمانی است که دارای  رشته سیم های هادی از جنس مس و روکش pvc می باشد.

انواع مختلف کابل ها

معرفی کابل های برق

در بحث خرید کابل توجه به سایز و نوع کارآیی آن حائز اهمیت است. کابل های برق می توانند جریان های مشخصی را تحمل کنند که این امر باید با سایز و مشخصات کابل در تناسب باشد. کابل ها انواع مختلفی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از

• کابل NM-B

از کابل های مورد استفاده برای متصل کردن قطعات الکترونیکی در ساختمان ها کابل های NM-B می باشد.این نوع از کابل ها از دو روکش جداگانه تشکیل شده که در یک غلاف انعطاف پذیر و غیر فلزی کنار هم قرار می گیرند.

• کابل 2 *14

این نوع از کابل ها دارای دو رشته سیم هادی هستند که سطح مقطع 14 میلی متری دارند، این کابل ها برای استفاده از کلید برق، پریز ها و لامپ های روشنایی استفاده می شوند.

• کابل 14 *3

بیشترین کاربرد این کابل ها برای مدارهایی می باشد که به جریان 15 آمپر نیاز دارند و در کلید های برق 3 پل، پنکه های سقفی و … کاربرد خواهند داشت. این کابل ها 3 رشته سیم هادی با سطح مقطع 14 میلی متری خواهند داشت.

• کابل 12* 2 و 12* 3

کابل های 12*2 برای تجهیزاتی که به جریان 20 آمپری نیاز دارند، مانند انواع کوره ها، بخاری و تهویه های هوا و .. قابل استفاده می باشند. کابل های 12*3 مانند کابل های 12*2 می باشند و برای ماشین های ظرفشویی لباسشویی یخچال ها و … کاربرد دارند.

• کابل 8* و 10*3

این کابل ها برای  وسایلی که با جریان 30 آمپری شروع به کار می کنند، استفاده می شوند و در وسایلی همچون خشک کن برقی کاربرد دارند.

کاربرد کابل های برق در صنعت روشنایی

در این صنعت از کابل های 1 تا 1.5 میلی متری استفاده می شود که معمولا کابل های 1 میلی متری برای مدارهای روشنایی پاسخگو هستند. این در حالی است که باید تعداد چراغ های روشن موجود در مدار و همچنین طول کابل را در نظر بگیریم به اینصورت که اگر تعداد لامپ های روشن در مدار کم یا طول کابل زیاد باشد  می توان به منظور کنترل افت ولتاژ از کابل های 1.5 میلی متری استفاده کرد.

از کابل های با قطر بزرگ برای تامین انرژی برق وسایلی مانند اجاق گاز های بزرگ، اتومبیل های برقی و … که به جریان بیش تر برای روشن شدن دارند استفاده می شود، این کابل ها از هدر رفتن برق جلوگیری می کند و یکی از روش های صرفه جویی در مصرف برق می باشد، بنابراین استفاده از کابل با سایز نامناسب سبب افت ولتاژ و در نهایت خراب شدن وسیله خواهد شد به همین دلیل است که توصیه می شود در خرید کابل به سایز آن توجه کنید.

نکاتی که باید در خرید کابل به آن توجه کرد

هر نوع کابلی میزان معینی جریان برق را از خود عبور می دهند، بنابراین باید در خرید کابل به میزان عبوری جریان در وسیله ی مورد نظر دقت کنیم و سپس به خرید آن پرداخت، در غیر اینصورت مدت زمان و عمر مفید دستگاه کاهش می یابد و حتی موجب از بین رفتن وسیله می گردد؛ بنابراین توصیه می کنیم در خرید کابل به نکات زیر دقت نمایید.

  • درنظر گرفتن میزان توان کابل
  • توجه به میزان افت ولتاژ
  • محاسبه ی سطح مقطع از نظر میزان افت
  • در نظر گیری عایق و هادی استفاده شده با توجه به محل به کارگیری کابل
انواع سطح مقطع های مختلف در کابل ها

کلام پایانی

کابل ها از لوازم ضروری برای زندگی به شمار می آید که بدون آن نمی توان زندگی نمود. همانطور که در بالا بیان کردیم این کابل ها انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارد، بنابراین برای خرید کابل با کیفیت می توانید با در نظرگرفتن نکات مطرح شده در این نوشته و مراجعه به سایت( )کابل مقرون به صرفه و با کیفیت مناسب را به صورت غیر حضوری خریداری کنید. از اینکه تا پایان ما را همراهی نمودید متشکریم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.