خرید سیم

خرید سیم

خرید سیم برق و دردسر ها و چالش های تهیه آن

اولین واردات سیم به ایران در سال ۱۲۸۲ صورت پذیرفت و شخصی به نام محمد حسین امین الضرب انجام این کار را به عهده داشت. بعدها به امین الضرب لقب پدر برق ایران داده شد. تهیه و خرید سیم یکی از اصلی ترین تجهیزات زیرساختی شبکه برق می‌باشد و در واقع اساس و پایه در فراهم سازی شروع پروژه های صنعت ساختمان سازی محسوب می گردد. اهمیت تجهیزات برقی جای خود را نشان می‌دهد و بدون حضور سیم و یا کابل هیچ فعالیت و رشد پروژه ای در کار های عمرانی صورت نمی گیرد.

برای خرید سیم به اطلاعات درج شده روی روکش سیم دقت کنید. معمولا جنس عایق، جنس هادی و نوع کاربرد سیم را با حروف مشخص بر روی روکش خارجی سیم، درج می کنند و هر حرف، معنی خاص خود را دارد. اگر قصد خرید سیم با کیفیت و مقرون به صرفه را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

سیم و کابل¬های برق برای انتقال برق

انواع سیم ‌های برق و کاربرد آن ‌ها

به موادی که دارای رسانایی کم هستند و توانایی انتقال برق با تلفات کم را دارند، هادی گفته می‌شود. طلا، مس و نقره جزو بهترین هادی ‌ها هستند. اگر بر اساس نوع هادی، سیم‌ های برق را دسته‌ بندی کنیم در نتیجه آثار مد نظر زیر را در پی خواهد داشت که عبارتند از :

 • سیم مفتولی یا سیم تک ‌لا: به صورت یک نوار رشته‌‌ ای یا یک ‌لای مسی داخل روکش بوده و به دلیل قابلیت فرم‌ دهی بالا آن را داخل تابلو های برق به کار می‌برند. استفاده از سیم ‌های مفتولی برای نحل هایی است که نصب دائم داشته و حرکت ندارد.
 • سیم افشان: به صورت تعداد زیادی رشته نازک مسی می باشد که در کنار هم قرار گرفته ‌اند و به سیم‌ های نرم معروف هستند. به دلیل انعطاف ‌پذیری بالا در سیم ‌کشی ساختمان‌ ها این دسته از سیم ها استفاده می‌شود.
 • سیم نیمه ‌افشان: ساختار این سیم‌ ها بین مفتولی و افشان است؛ یعنی تعداد رشته ‌های رسانای سیم ‌های نیمه ‌افشان از سیم افشان کمتر است و در نتیجه انعطاف ‌پذیری آن ‌ها نیز کمتر خواهد بود ضمن اینکه کاربرد آن ها مشابه سیم‌ های مفتولی می‌باشد.

برای خرید سیم علاوه بر خاصیت هادی بودن آن بایستی به عایق بودن آن ها نیز توجه نمود. برای عایق کردن سیم ‌های برق عمدتاً از پی وی سی استفاده می‌شود که در اینجا به برخی ویژگی‌ های آن اشاره می‌کنیم. پی وی سی علاوه بر این که غیر قابل اشتعال است در زمان آتش‌سوزی نیز باعث هدایت آتش نمی‌شود.

 • این ماده پایداری بالایی در مقابل مواد شیمیایی دارد
 • در برابر عوامل جوی پایدار است
 • قابل استفاده در دمای بالاتر از ۵- درجه سانتیگراد می باشد

پس توصیه می‌شود برای خرید سیم، هم عایق و هم روکش آن را طبق استاندارد های گفته شده بررسی نماییم.

نکات مختلفی را در خرید سیم برق با کیفیت بایستی در نظر گرفت

نکات خرید سیم برق با کیفیت

قبل از خرید هر کالا برخی فاکتور های مهم بایستی بررسی شوند تا اینکه برای خرید اقدامات مورد نیاز صورت پذیرد. در خصوص خرید سیم تعدادی پارامتر وجود دارد که به توضیح بیشتر آن ها می‌پردازیم:

 • سطح مقطع (سایز) سیم: برای اینکه سایز سیم را تعیین کنید قبل از هر چیز باید جریان عبوری از سیم را محاسبه کنید. سپس با استفاده از جدول تعیین سطح مقطع بر اساس جریان، می توانید مقدار سطح مقطع مورد نیاز خود را مشخص نمایید.
 • طول سیم: مقاومت سیم با طول آن رابطه ای مستقیم دارد. به این صورت که با افزایش طول، مقاومت آن افزایش یافته و افت ولتاژ در مدار را در پی خواهد داشت.
 • تعداد رشته ها: تعداد رشته کابل با توجه به تعداد فاز های شبکه برق و بار الکتریکی مورد نیاز، تعیین می‌ شود.
 • جنس هادی: جنس رسانا یا هادی سیم ‌ها عمدتاً از مس یا آلومینیوم می باشد. این در حالی است که قیمت سیم ‌های آلومینیومی نسبت به سیم ‌های مسی کمتر بوده و افت ولتاژ بیشتری ایجاد می‌کند.
 • نوع هادی: هادی سیم به دو نوع افشان و مفتول تقسیم می شود. برای خرید سیم، فشار ضعیف افشان یا مفتول بودن سیم را در نظر داشته باشید.
 • از طرف دیگر باید برای خرید سیم به نشان استاندارد روی کالا، تناسب قیمت با سطح کیفی سیم و همچنین تناسب سیم با نوع کاربری و آمپر عبوری از آن، توجه داشته باشیم.
خرید سیم برای ساختمان ¬سازی

برای انتقال جریان، برق از سیم و کابل برق استفاده می‌شود. سیم برق دارای دو قسمت اصلی می باشد. یک بخش عایق (روکش) و بخش دیگر رسانا (هادی) بوده که نقش هسته اصلی را بازی می کند و از جنس رسانا می‌باشد، ضمن اینکه این قسمت روکش نیز می گردد تا هم از خطر برق گرفتگی جلوگیری شود و هم به سیم آسیب نرسد. هادی اصلی سیم می تواند از جنس مس، آلومینیوم و آلیاژی از این دو باشد.

کلام پایانی

در دنیای امروزه با پیشرفت صنایع و زندگی ماشینی وابستگی انسان‌ها به برق بیش از پیش افزایش یافته است. اما همین تکنولوژی که باعث پیشرفت روز افزون صنایع و راحت شدن زندگی مردم شده است با سهل‌انگاری در استفاده از وسایل اولیه برق کشی ساختمان، مانند خرید سیم و کابل می‌تواند موجب ضرر های جبران ناپذیر مالی و جانی گردد. برخی از این ضرر ها شامل آتش سوزی و … می باشد.

توصیه می‌شود قبل از خرید سیم با افراد متخصص مشورت کنید. همچنین توجه داشته باشید که سیم ‌های با کیفیت خریداری کنید و توسط نصاب حرفه‌ای، روند سیم کشی ساختمان خود را پیگیری نمایید تا متحمل ضرر ‌های جبران ‌ناپذیر نشوید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.