خرید سیم و کابل

خرید سیم و کابل

خرید سیم و کابل درجه یک و خوش قیمت

محمدحسین امین ­الضرب ملقب به پدر برق ایران در سال ۱۲۸۲ ابتدا سیم ­های روکش­ دار و سپس کابل ­ها را خریداری و به ایران وارد کرده است. سال­ ها بعد با ورود فناوری و دانش­ های نوین ایده ساخت کارخانه­ های کابل سازی در ایران به وجود آمد. این کارخانه جات بر پایه پایگاه ­های تحقیقاتی طراحی می شدند. ایجاد کارخانه­ های سیم و کابل سازی در ایران حدود ۴۰ سال پیش آغاز شده است و خرید سیم و کابل جزو نیاز های صنایع ساختمانی نیز می باشد.

امروزه انواع سیم و کابل با ویژگی­های منحصر به ‌فرد و استحکام بالا ساخته می­شوند. به همین دلیل بعضی کابل­های فشارقوی که در ارتفاعات بلند هستند را، اغلب بدون روکش می­ سازند. تفاوت عمده بین سیم و کابل مربوط به سطح ولتاژ آن­ها است. اگر قصد خرید سیم و کابل را دارید در ادامه با ما همراه باشید

انواع سیم و کابل مورد استفاده در مصارف خانگی و صنعتی

سیم و کابل برق چیست؟

سیم برق استوانه­ ای نرم و انعطاف­ پذیر است و دارای یک فلز رسانا می­باشد که توسط عایق احاطه شده است. برای تمام وسایلی که به نحوی با برق کار می­کنند، از سیم برق استفاده می­شود. به طور کلی سیم برق در سه نوع سیم برق افشان، سیم برق نیمه افشان و سیم برق مفتول وجود دارد. 

کابل برق مجموعه ­ای از رشته سیم­ های به هم پیچیده است که برای انتقال توان یا سیگنال، جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. جریان مجاز در کابل­ها به وسیله سه پارامتر سطح مقطع، جنس هادی و فلز و طول کابل تعیین می­شود. شاید برخی گمان کنند که یکی از تفاوت­های سیم و کابل، ضخیم ­تر بودن کابل نسبت به سیم است. اما باید بدانید که سیم و کابل در اندازه­های مختلف تولید می­شوند. سایز سیم برق از 75/0 تا ۳۰۰ میلی­متر مربع و انواع کابل­ها در اندازه 75/0 تا ۵۰۰ میلی­متر مربع، تولید می­شوند.

اشتباه رایج در خصوص سیم و کابل

اشتباه دیگری که برخی درباره خرید سیم و کابل می‌کنند این است که سیم برق جریان کمتری را نسبت به کابل برق عبور می­دهد. به یاد داشته باشید جریان عبوری از سیم و کابل به طول، جنس و سطح مقطع آن بستگی دارد. بنابراین می­توان گفت در سطح مقطع یکسان از سیم و کابل، هر دو جریان برق را به یک اندازه عبور می­دهند. حالا که تعریف­های جامع از سیم و کابل و اشتباهات رایج درباره تفاوت ­های آن ­ها را گفتیم، در خرید سیم و کابل دقت لازم را داشته باشید تا در آینده متحمل خسارات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی نشوید.

استفاده اصولی از سیم کابل از آتش سوزی جلوگیری می نماید

در خرید سیم و کابل باید به چه نکاتی دقت کرد؟

اگر قصد خرید سیم و کابل را دارید نکات زیر را با دقت مطالعه نمایید:

  • توجه به سطح بیرونی سیم و کابل: اگر سطح بیرونی سیم و کابل کمی موج دار باشد موردی نیست، ولی در صورتی که روکش آن­ها دارای پستی و بلندی باشد در خرید آن تردید کنید.
  • به جریان مجاز کابل­ها دقت کنید: جریان مجاز در واقع حداکثر جریان عبوری از سیم و کابل است و اینگونه مشخص می‌شود که حرارت تولید شده در رسانا در هر نقطه از کابل به آسانی به محیط منتقل شود.
  • توجه به ساختار کابل و لایه­های آن: هر کابل دارای سه لایه عایق، پوشش و رسانا می­باشد و با توجه به ساختار قدرتی هم سه نوع اصلی کابل فشار قوی، کابل فشار متوسط و کابل فشار ضعیف است. توجه داشته باشید که کابل فشار قوی ساختار محکم­ تری دارد و در بکسل کردن نیز می­توان از آن استفاده کرد.
  • قیمت خرید سیم و کابل: ابتدا کیفیت و سپس قیمت را بررسی کنید. اگر کالایی مرغوب نباشد با وجود قیمت پایین هم گزینه خوبی برای خریدن نخواهد بود.
  • تعداد رشته ­های موجود در یک کابل: به هیچ وجه نمی­توان گفت که قطر یک کابل نشانگر مرغوبیت آن است. برخی تولیدکنندگان برای کم کردن وزن مس مورد استفاده تعدادی از رشته های مسی را حذف و قطر عایق را بزرگ­تر می­کنند.

پنج مورد از نکات خرید سیم و کابل را عنوان کردیم. تاکید می‌شود که فریب قیمت سیم و کابل ارزان را نخورید و همواره کیفیت را در نظر بگیرید .

کیفیت نقش مهمی در خرید سیم و کابل دارد.

تامین سیم و کابل از خارج از کشور دو مزیت

از یک‌ طرف خرید سیم و کابل از کشورهای خارجی و به دنبال آن خروج ارز از کشور و از طرف دیگر نیاز روزافزون کشور به یک شبکه بزرگ برای انتقال برق به‌تمامی نقاط کشور و همچنین برق­ رسانی به کارخانه ­ها و کارگاه ­ها اولین جرقه­ های ساخت کارخانه ‌های سیم و کابل در کشور بود.

کلام پایانی

همه ما برای یکبار هم که شده برای خرید سیم و کابل به فروشگاه­های لوازم الکتریکی شهرمان مراجعه کرده­ ایم. از نظر اغلب افراد کابل برق مرغوب باید جنس پوسته آن خوب باشد، طول عمر خوبی داشته باشد، ارزان باشد و آتش نگیرد. در قسمت­های بالاتر مقاله به تعریف سیم و کابل نکات خرید آن­ها اشاره کردیم. با توجه به این نکات خود و سایرین را از خطرات بعدی محافظت نمایید.

یکی از مهم­ترین بخش­ها در هر پروژه ساخت و ساز، خرید سیم و کابل می­باشد. باید قبل از اقدام به خرید درباره انواع سیم و کابل و کارایی آن­ها، نکاتی را بدانیم . لوازم الکتریکی جز جدایی ناپذیر زندگی ما هستند، پس باید در خرید سیم و کابل استاندارد مرغوب اهتمام کنیم.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.