بهترین کابل

بهترین کابل

هر آنچه درباره بهترین کابل ها باید دانست؟

کابل ها، یکی از پرکاربرد ترین محصولاتی است که اگر در هر جایی قابل دید است. در منزل، محل کار، در خودرو، خیابان، دانشگاه و حتی خارج شهر نیز فقط کافی است تا نگاهی به اطراف خود انداخته و ببیند که چگونه دنیای ما وابسته به کابل ها شده است. زیرا که بدون وجود آن از جریان الکتریکی کار هایمان مختل می شود. بر همین اساس است که از بهترین کابل ها استفاده شده و می توان با کیفیت بالا تری محصولاتی مانند کابل را استفاده نمود.

کابل ها مجموعه ای از یک یا چند رشته سیم است که در یک غلاف عایق مشترک در کنار هم قرار گرفته است و به نوع نیاز انسان ها، انواع و بسته های مختلفی از کابل ها به وجود آمده اند تا که کار کرد های وسیعی از جریان الکتریکی را ایجاد کرده و نقش انتقال دهنده آن ها را داشته باشند تا انتقال سیگنال و ایجاد ارتباط مخابراتی به وجود آید. در ادامه همراه ما باشید که میخواهیم با ساختار کابل ها، تنوع انواع کابل ها، کاربرد کابل ها، نحوه ی انتخاب یک کابل با کیفیت و بهترین کابل ها آشنا شده و به توضیح آن بپردازیم. پس با ما همراه شوید.

نمایی از نزدیک به دسته بندی کابل

ساختار انواع کابل چگونه است؟

انواع کابل ها اجزای مختلف و متفاوتی که برخی از این اجزا ها مشترک است که شامل هادی ) رسانا ) و غلاف می باشد. علاوه بر این دو شامل اجزای دیگر به نام زره ( حفاظت مکانیکی ) و حفاظت الکتریکی می باشد.

هادی چیست؟

هادی یا همان رسانا وظیفه جریان الکتریکی را دارد که برای انتقال الکتریسیته از چهار فلز مس، آلومینیوم، طلا و نقره به عنوان هادی استفاده می شود. البته از مس بیشتر استفاده می کنند؛ زیرا در بیشتر انواع کابل به عنوان رسانا اصلی و همچنین به عنوان فلز رسانا با انتقال الکتریسیته فوق العاده خوب عمل کرده و در مقایسه با طلا و نقره از قیمت بسیار پایینی نیز بر خوردار است.

در برخی موارد از آلومینیوم به عنوان رسانا استفاده می شود و چون وزن بسیار کمی داشته و در جاهایی که کاهش وزن کابل اهمیت زیادی دارد، مورد استفاده است. آلومینیوم مقاومت الکتریکی بالایی دارد که در مجاورت هوا به مرور زمان اکسید می شود. به علت گرانی از طلا و نقره در ساخت کابل استفاده نمی شود؛ زیرا این دو رسانا فقط در ساخت برخی قسمت ها در وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

نمونه ای از کابل های مسی، آلومینیوم

عایق

عایق ها معمولا از پلیمر های مختلف ساخته شده است. به طور کلی عایق ها به دو دسته ی ترموپلاستیک  و ترموست تقسیم می شوند. عایق ترموپلاستیک همان طور که از نامش مشخص است، در مقابل حرارت حساس است و هر چقدر میزان و مقدار حرارت بالا باشد، تغییر شکل یا ذوب آن احتمال بیشتری دارد. همچنین پر کاربرد ترین نوع عایق در ساخت بهترین کابل، کابل pvc است زیرا که به عایق پروتودور هم معروف است.

عایق های ترموست در برابر حرارت مقاوم و دچار تغییر شکل نمی شوند و سیلیکونی انواعی از عایق های ترموست شامل HEPR, XLPE, EYA, EPR است. همچنین کابل هایی که در ازای عایق سیلیکونی و یا نوارمیگا به همراه XPLE هستند، در برابر آتش سوزی مقاوم هستند.

حفاظت الکترونیکی

برای محافظت در مقابل میدان ها و امواج الکترومغناطیسی، بهترین کابل دارای حفاظت الکتریکی است و انواع آن شامل: کابل مسی یا آلومینیومی، شیله مسی، شیله ی بافته شده مسی یا آلومینیومی می باشد و از ایجاد نویز جلوگیری می کند.

زره

برای جلوگیری از آسیب به کابل در برابر اجسام سنگین، بریدگی، جوندگی حیوانات، در برخی از انواع کابل تعبیه می شود و کابل هایی دارای زره را اصطلاحا مسلح نامیده و کابل های فاقد آن را نیز غیر مسلح می نامند.

زره ها از جنس فلز بوده و انواع مختلفی دارند که از متداول ترین انواع زره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زره SWA : یک لایه فولاد گالوانیزه با قطر های مختلف است که تا بیش از ۹۰ در صد از کابل محافظت می کند‌.
  • زره GSWB : از سیم گالوانیزه (بافته شده) به عمل می آید و تا بیش از ۸۰ درصد محافظت می کند‌.
  • زره GSTA : شامل نواری از فولاد گالوانیزه است که روی کابل کشیده می شود و محافظت کاری را نزدیک به ۱۰۰ درصد تبدیل می کند.
نمایی از نزدیک زره بهترین کابل

انواع کابل ها را می توانیم بر اساس شکل رسانا بودن به سه دسته تقسیم کنیم:

  • نوع مفتولی بودن کابل: هر رشته درون کابل که به شکل رسانایی و مفتول بودن آن با سطح مقطع دایره یا مثلثی است. البته نام دیگر این کابل ۱ است که دارای کمترین مقدار انعطاف بوده و با وجود مقایسه شدن با سایر انواع کابل های هدایت الکتریکی، کیفیت بالا تری نیز دارد.
  • نوع نیمه افشانی بودن کابل: رسانایی این کابل شامل چند مفتول ساده است که به دور هم پیچیده شده اند. نام دیگر این کابل کلاس ۲ است که انعطاف پذیری بهتری یا کمی بیشتر از کابل کلاس ۱ دارد.
  • نوع افشانی یا رشته ای بودن کابل: این کابل انعطاف پذیری بالاتری را دارد و برای جاهایی ک میزان خمیدگی و جا به جایی کابل بالا است، استفاده می کنند. این کابل دارای دو کلاس ۵ و ۶ است.

کلام آخر

کابل ها یکی از پرکاربردترین محصولات هستند که در همه اطراف ما به وفور وجود دارند و در هر طرف نگاهی بیندازیم، می توانیم کابل ها را تماشا کنیم. این نیز باعث می شود تا بفهمیم که چگونه تمام زندگی ما را در خود در بر گرفته است و اگر زمانی نباشد، قطعا کار های ما مختل می ماند. ساختار انواع کابل ها اجزای مختلفی دارد که در برخی از آن ها مشترک است مانند رسانا بودن یا غلاف بودن؛ زیرا که شامل زره می باشد‌.

در ادامه گفتیم که اسم دیگر رسانا هادی است و وظیفه اصلی آن انتقال جریان الکتریسیته می باشد تا که برای انتقال از چهار فلز اصلی نیز استفاده نمی شود. حال که ارزان ترین  فلز رسانا مس و آلومینیوم است و گران ترین هم طلا و نقره می باشد.

ولی پر کاربرد ترین فلز مس که به عنوان رسانای اصلی شناخته می شود، در مقایسه با قیمت طلا و نقره از قیمت بسیار پایینی برخوردار است  در ادامه نیز به این نکته اشاره کردیم که حفاظت الکتریکی شامل مسی یا آلومینیومی بودن جنس بهترین کابل و یا شیله مسی یا شیله بافته شده مسی یا آلومینیومی آن است تا که از ایجاد نویز نیز جلوگیری می کند. زره هم از آسیب هایی مانند ضربه اجسام سنگین بریدگی و حیوانات جونده است و آن ها را محافظت می کند.

ممنون که با ما همراه بودید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.