بهترین سیم و کابل

بهترین سیم و کابل

آنچه که ما باید درباره بهترین سیم و کابل موجود در بازار بدانیم

برای برق رسانی و همچنین انتقال جریان انرژی الکتریکی به تمام نقاط به صورت کلی از تجهیزات برقی مختلف استفاده می کنیم مانند بهترین سیم و کابل هایی که می تواند در یک ساختمان استفاده شود؛ البته می توان با مهم ترین ویژگی های تجهیزات برقی ساختمانی آشنا شده و به بهترین سیم و کابل اشاره کرد که نشان میدهد مسیر های عبور جریان الکتریکی در ساختمان ها در کدام قسمت قرار دارد.

باید در خرید محصولاتی همچون سیم و کابل ها نهایت دقت را به کار ببریم؛ زیرا از بهترین سیم و کابل هایی استفاده می کنیم که هم هادی خوبی برای جریان برق دارند و هم روکش عایق آن باید جوری باشد که از آسیب رسیدن به مغزی سیم ها و کابل ها جلوگیری کند. از خطرات ناشی از خروج جریان برق از هادی خنثی نماید. در ادامه می خواهیم به تعریف سیم و کابل ها، هادی سیم و کابل، برسی به سیم و کابل ها در برق ساختمانی و انواع آن بپردازیم.

نمونه ای از سیم و کابل ها

تعریف سیم و کابل ها

سیم ها وسایلی هستند که آن را به منظور عبور و انتقال جریان برق یا الکتریسیته و از یک عایق برای جلوگیری از نشت برق به اطراف و به جهت ایجاد محافظت کاری را سیم می نامند. به ویژه در صنعت فشار ضعیف که از بخش توزیع انرژی الکتریکی از بهترین سیم و کابل استفاده می کنند.

هر نوع هادی که بتواند جریان برق خود را از خود انتقال داده و عبور دهد و دارای عایقی باشد که ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین صفر و در روی سطح سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فاز باشد کابل نامیده می شود؛ کابل ها نیز مانند سیم دارای هادی است ولی اغلب از جنس مس یا آلومینیوم هستند

نمونه ای از انواع سیم های افشان و نیمه افشان

هادی و سیم و کابل ها

به قسمتی از سیم یا کابل گفته می شود که وظیفه عبور جریان الکتریسیته و یا جریان برق را دارد و همچنین برای رد کردن جریان هادی یا رسانا به فلزاتی چون طلا و نقره، مس و آلومینیوم نیاز دارد؛ البته نقره ،طلا، آلومینیوم از منظور رسانا هایی هستند که جریان برق یا همان الکتریسیته را در طبقه بالایی قرار دارد ولی دو مشکلی که دارند به همان خاطر از مس به همین علت بیشتر بجای این فلز ها استفاده می گردد.

این عیوب ها عبارتند از:

 • گران بودن فلزهایی چون طلا و نقره
 • پایداری کم در برابر کشش ( استقامت مکانیکی کم)

البته این هم باید در نظر داشته باشیم که آلومینیوم در مقایسه با مس وزن کمتری دارد که در جا های ارتفاع زیاد از آن استفاده میکنند؛ مس هم دارای چند مزیت مهم است:

 • داشتن مقاومت الکتریکی کم
 • مقاومت در برابر اثرات جوی
 • پایداری مقاومتی و مطلوب
 • فرم گرفتن فلز مس

در خط های انتقال هوایی به علت وزن کمتر از آلومینیوم بیشتر استفاده می کنند؛ البته برای بالا بردن باید از مکانیکی این تیپ ها از دو سیم های فولادی میپیچند و یا از ولتاژ آلومینیوم و فولاد استفاده می کنند.

نمایی از جریان الکتریسیته دو سیم و کابل

انواع سیم ها

سیم ها از دو بخش هادی و عایق است. هادی جریان الکتریسیته برای انتقال جریان همان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال داده باشد؛ عموما از مس یا آلومینیوم که به علت عبور و هدایت بهتری در جریان نسبت به باقی فلزات استفاده می شود.

انواع سیم ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد که شامل:

 • سیم مفتول: به سیم خشک معروف است که یک رسانای یا هادی منفرد با یک لایه عایق pvc محافظت می شود این سیم هم در ساختمان سازی کاربرد دارد و هم از این نوع سیم در سیم کشی داخلی تابلو ها و توزیع کننده های برق استفاده می شود.
 • سیم نیمه افشان: سیم های نیمه افشان مشابه به سیم های مفتولی هستند با این تفاوت در جاهایی که نیاز بیشتری به انعطاف باشد نسبت به سیم مفتول از این سیم استفاده می کنند.
 • سیم افشان: سیم انعطاف پذیر شامل بسیاری از رشته های نازک هادی است که به هم تابیده شده است و توسط یک لایه عایق پلاستیکی محافظت می شود.

طبقه بندی انواع کابل بر اساس سطح ولتاژ

 • کابل های فشار ضعیف ( علامت اختصاری LV / سطح ولتاژ ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت است )
 • کابل های فشار متوسط ( علامت اختصاری MV / سطح ولتاژ ۱ تا ۲۳ کیلو وات)
 • کابل های فشار قوی ( علامت اختصاری HV / سطح ۶۳ تا ۲۳۰ کیلو وات)
 • کابل های فوق فشار قوی ( علامت اختصاری EHV / سطح ولتاژ از ۴۰۰ کیلو وات  به بالا )

کلام پایانی

هادی همان رسانی است که کارش جا به جا یا انتقال جریان الکتریسیته را میکند و روکش که  روی او بهترین سیم و کابل قرار دارد؛ اسمش عایق است و کارش جلوگیری از آسیب رسیدن به مغزی سیم یا کابل ها که خطرات ناشی از خروج جریان برق که موجب  برق گرفتگی خواهد شد در اثر هادی را خنثی نماید.

همچنین چهار فلزی ک داریم که در جریان رسانی به ما کمک های زیادی میکند نام آن ها مس آلومینیوم، طلا و نقره است. نقره و طلا گرانترین فلز شناخته شده است نسبت به مس و آلومینیوم ها هستند به همین علت است در بیشتر سیم ها و کابل ها از مس و آلومینیوم استفاده می کنند. همچنین مس دارای مقاوم در برابر اثرات جوی و فرم گرفتن از بهترین سیم و کابل ها دارای انواع مختلفی هستند که در هر جا به استفاده از آن ها می شود مانند : سیم افشان که در سیم کشی ساختمان ها در مواردی که نیاز به انعطاف پذیری بالایی لازم داشته باشد استفاده می کنند. ممنون که ما را تا آخر همراهی کردید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.