آیا تعمیرات لامپ بهتر است یا گرفتن لامپ نو؟

آیا تعمیرات لامپ بهتر است یا گرفتن لامپ نو؟

در طول شبانه روز توجه کمتری نسبت به لامپ های پیرامونمان داریم. به گونه ای که وقتی لامپ ها خراب میشوند آنها را دور می اندازیم، در حالی که با هزینه کردن کمتر، می توان لامپ ها را تعمیر و دوباره مورد استفاده قرار داد تا به این شکل جلوی اسراف در مصرف مواد اولیه برای تولید لامپ گرفته شود. موضوعی که تعمیرات لامپ را میسر کرده است، ال ای دی بودن لامپ های موجود در بازار فروش می باشد.

لامپ از مهمترین اختراعات بشر است. شهر ها و خانه ها بدون لامپ بسیار تاریک و ترسناک می شوند. در آغاز اختراع لامپ ابتدا رشته سیمی گرم میشد و سپس با قرار گیری این رشته سیم در داخل یک حباب دارای خلاء، امکان سوختن فراهم میشد. این امکان با بکارگیری عنصر تنگستن به جای رشته های کربنی فراهم شد. بعضی از مردم چنین تصور می کنند که تعمیرات لامپ امکان پذیر نیست در حالی که اینگونه نمی باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی تعمیرات لامپ بیشتر بپردازیم.

وسایل مورد نیاز برای تعمیر لامپ های ال ای دی

بدنه لامپ های ال ای دی دو نقش اساسی بر عهده دارد. اول اینکه بدنه لامپ محل قرار گیری اجزای لامپ است و نکته دوم نیز این است که بدنه لامپ از جنس ها و اشکال مختلفی ساخته می شود و بسته به نوع لامپ و نوع طراحی آن، از انواع مواد اولیه مختلفی ساخته می شود. دومین نقش بدنه لامپ منتقل کردن حرارت است. هم ال ای دی و هم ترانس لامپ ها، موقع مصرف، گرمای زیادی تولید می کنند. این گرما باید مدیریت شود تا نیاز به تعمیر ال ای دی لامپ نشود.

بدنه ی لامپ ال ای دی از آلومینیوم ساخته شده است تا از آسیب دیدن جدی قطعات لامپ جلوگیری شود. مهم ترین قسمت لامپ که نور را تولید می کند، قسمت چیپ لامپ است. چیپ های لامپ از انواع و اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. هر کدام از چیپ ها وظیفه ی مخصوص به خود را دارند و برای هدف معینی ساخته شده اند. ال ای دی ها دارای ولتاژ و آمپراژ متفاوت هستند و تغییرات در هر کدام از آنها باعث آسیب شده و نیاز به تعمیرات لامپ پیدا می کنند.

پایه ی نگهدارنده ی لامپ ال ای دی

کار مدار لامپ چیست؟

مدار لامپ وظیفه ی تأمین تغذیه ی ولتاژ و آمپراژ را بر عهده دارد. اگر این مدار از کار بیفتد ال ای دی لامپ نیاز  به تعمیرات لامپ پیدا می کند. در گذشته این مدار به صورت جداگانه و بزرگ ساخته می گردید اما با گذشت زمان های متمادی با استفاده از قطعات ام اس دی، کوچک و کوچک تر شد و حتی به صورت یک سکه ی کوچک داخل سرپیچ لامپ به کار گرفته شد. البته اگر از قطعات نامناسب استفاده شود نیز به مرور با گرمای زیاد، سر پیچ ممکن است از علل اصلی خرابی ال ای دی باشد.

خراب شدن هر کدام از قطعات لامپ نیازمند تعمیرات لامپ خواهد شد و بایستی بررسی گردد تا ایراد کارکرد لامپ روشن شود. برای هر بخش از بدنه لامپ، آموزش تعمیرات لامپ وجود دارد و امروزه در فضای مجازی می توان به صورت رایگان این آموزش ها را مشاهده نمود و از آن ها بهره برد. اما پیشنهاد ما این است که به جای تعمیرات لامپ، لامپ جدیدی را خریداری نمایید که در ذیل چرایی این موضوع را نیز بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تعمیرات مدار لامپ

چرا گرفتن لامپ نو را باید جایگزین تعمیرات لامپ کرد؟

تعمیرات لامپ بیشتر از صرفه ی اقتصادی جنبه ی سرگرمی دارد و این کار نیز به نوبه ی خود دردسر های خاص خودش را به دنبال خواهد داشت و ارزش وقت صرف کردن را ندارد. تعمیرات لامپ شامل مدار و ال ای دی و خازن لامپ می شود و هر کدام از قطعات، عمر متوسط خودشان را دارا می باشند. اگر ال ای دی یا مدار خراب شده باشد، آن را می توان تعویض کرد اما اگر خرابی خازن لامپ سایر قطعات را خراب کند، پس بهتر است که خرید لامپ جدید را در دستور کار قرار دهیم. 

تعمیرات لامپ چه معایب دیگری دارد؟

تعمیرات لامپ خطراتی با خود به همراه دارد؛ زیرا، اگر وسایل مورد نیاز تعمیر لامپ را نداشته باشید، علاوه بر برق گرفتگی می تواند به دلیل تعمیر غیر اصولی و بی احتیاطی در مونتاژ، آتش سوزی نیز اتفاق بیفتد. پس خرید لامپ در موارد خاص الزام آور می باشد. لامپ ها گارانتی نیز دارند؛ زیرا کارخانه ها عمر مخصوص به لامپ ها را نیز مشخص می کنند و می توان با خرابی لامپ آن را تعویض نمود.

قسمت های مختلف لامپ های سقفی یا هالوژن

انواع دیگری از لامپ ها هستند که به لامپ های سقفی یا هالوژن معروف شده اند. این لامپ ها با توسعه و پیشرفت صنعت لامپ سازی، ایجاد شد و یکی از بهترین و محبوب ترین نوع لامپ ها به شمار می رود. چراغ های استفاده شده در لامپ های سقفی از انواع چراغ های LED و SMD استفاده گردیده است و در بازار نیز این لامپ ها به وفور موجود هستند. این چراغ ها از سه قسمت اساسی تشکیل شده اند. یک بخش از لامپ شامل ترانس بوده و برای روشن شدن لامپ مورد استفاده قرار می گیرد و قسمت دوم نیز شامل LED لامپ می باشد که داخل خود لامپ می باشد.

قسمت سوم بدنه ی لامپ است که قسمت اصلی و مرکزی لامپ در سالم نگه داشتن آن محسوب می شود. بخش پشتی این لامپ ها یک هیت سینک حرارتی دارد که حرارت را تخلیه می کند و اگر کارش را به درستی انجام ندهد لامپ دچار خرابی می شود و بعد از ۲۴ الی ۴۸ ساعت آن لامپ می سوزد.

تعمیرات لامپ های هالوژن

یک بخش از تعمیرات لامپ های سقفی این موضوع است که با فازمتر از ورودی سیم برق به چراغ برق، اطمینان حاصل کنیم. بعد این بخش در محل ترانس لامپ است و با ترانس لامپ دیگر می توان آن را تست نمود تا اگر سوخته باشد، می توان با یک ترانس لامپ معمولی مشکل را برطرف نمود از طرفی هزینه ی کمتری نیز برای تعمیر در پی دارد.

نتیجه گیری

تعمیرات لامپ های موجود در بازار یک روش بهینه می باشد. لامپ از مدار، بدنه، ترانس و… تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ی خاص خود را دارند. مدار و خازن لامپ، دو قسمت اصلی لامپ است که سوختن این قسمت ها می تواند لامپ را از کار بیندازد. در مواقعی خرید لامپ جدید به صرفه است؛ زیرا تعمیرات لامپ معایب دیگری نیز دارد. لامپ های سقفی از انواع جدید لامپ می باشد که شامل قسمت های مختلفی می گردد.


4 پاسخ به “آیا تعمیرات لامپ بهتر است یا گرفتن لامپ نو؟”

  1. باسلام خدمت شمامن خودم تعمیر کارلامپم البته درحال حاضر قبلاً تعمیر کارماشین سواری بودم ازموتورگرفته تازیربندی وجلوبندی و….. تعمیر لامپ حزینه کمتر ی دارد اماواقعا معایب خودشوداره ازجمله اگه لامپ بدرستی اون چیپ به بدنه لامپ نچسبیده باشه10روزهم کارنمیکنه ومن جمله مشکلات زیادی دیگر

    • با درود فراوان بر شما .حرف شما کاملا صحیح است،اضافه کنم که جنس چیپ هم خیلی مهمه و برای دفع حرارت نیاز به خمیر سیلیکون هم است

  2. مرتضی مخبریان استان سمنان شهرستان شاهرود تعمیرگاه مرکزی البرز (تعمیر کلیه لوازم خانگی ) گفت:

    سلام خسته نباشید از مبحث بسیار مهم .نیازمند هر شخص وخانواده الی الخصوص در این روزگار وانفسای گرانی که اهم واجبات هر خانواده است لازم بذکرم که این بحث تعمیرات لامپهای ال ای دی که گذشت فرمودید اگر زیربنایی تعمیر شود خوبه ارزش دارد یعنی بازای‌هر ال ای دی سوخته آنرا عوض کنی نه اینکه دوقطب ال ای دی سوخته را متصل کنی که دوام چندانی ندارد

    • با درود فراوان خدمت شما عزیز بله این حرف شما بسیار متین ،ولی خدمتتون عرض کنم که از بابت وقت و انرژی ولتاژ و وات مورده نیاز و…. این کاری که شما میگین بالا و اذیت کننده ست،ولی اگه جنس با کیفیت برق مستقیم استفاده بشه هم مقرون بصرفه ست هم میشه گارانتی داد و از زمان کمتری استفاده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.